jak obliczyć emeryturę netto

Dla wielu ludzi w podeszłym wieku wynagrodzenie emerytalne, a raczej jego wysokość jest bardzo istotna. Na szczęście młodsza część społeczeństwa także zaczyna się szeroko interesować tym tematem. Dlaczego na szczęście? Odpowiedź jest bardzo prosta- należy myśleć o swojej przyszłości zanim będzie za późno. Wiele młodych i w średnim wieku osób podejmuje pracę na czarno.

Wypłata ,,pod stołem” może i jest wyższa natomiast nie są opłacane składki emerytalne i zdrowotne co w przyszłości może skutkować problemami w samodzielnym utrzymaniem się w wieku emerytalnym. Jak wiadomo emerytury w naszym kraju i tak są dość niskie dlatego emeryci zazwyczaj podejmują dodatkową pracę taką jak roznoszenie ulotek czy sprzątanie. Większa świadomość ludzi na temat wysokości emerytury i wcześniejsze przeanalizowanie jej wysokości być może przyczyni się do odpowiedniej decyzji na temat podjęcia pracy i rodzaju umowy, którą będzie można zawrzeć z pracodawcą.

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak obliczyć ile dokładnie wyniesie Twoje wynagrodzenie emerytalne, a więc jak obliczyć emeryturę netto?

Podstawowy wzór dla obliczenia wysokości emerytury netto wygląda dość niejasno. Jest to Twoja emerytura która równa się podstawie obliczenia emerytury podzielonej na średnie dalsze trwanie życia. Wzór jest mało przejrzysty jednak składa się na to kilka rzeczy, zacznijmy więc od podstaw. Dla podstaw obliczeń potrzebny jest zwaloryzowany kapitał początkowy oraz zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne- zawarte w koncie ZUS, które było prowadzone na twoje potrzeby. Kolejną podstawą dla obliczeń będzie Twoje konto OFE, czyli na subkoncie w ZUS o ile oczywiście jesteś jego członkiem.

Wcześniejsza emerytura?

Do obliczenia emerytury wcześniejszej oraz tak zwanej mieszanej nie wliczają się środki zapisane na subkoncie czyli OFE.
A co to jest średnie dalsze trwanie życia? Pod tą skomplikowaną nazwą, która nie brzmi zbyt przyjemnie kryją się dane o tym jak przewidywanie długo miesięcy po otrzymaniu emerytury będziesz ja odbierać.

na emeryturze

Takie dane pojawiają się co roku w tabeli, którą udostępnia Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim. Mówiąc kolokwialnie jest to po prostu czas Twojego życia, po otrzymaniu świadczenia przez który będziesz odbierał swoje pieniądze od Państwa.

Innym typem emerytury, o którym wspomnieliśmy wcześniej jest emerytura mieszana. Jest to typ świadczenia dla osób, które w latach 2009–2014 osiągnęły wiek emerytalny na tamten czas przyjęty. Warunkiem jest niepobieranie wcześniej emerytury oraz brak przystąpienia do funduszu emerytalnego OFE.

Wysokość tej emerytury jest przyznawana trochę na nowych, a trochę na starych zasadach czyli po prostu mieszanych. Stąd jej nazwa. Proporcje z jakich oblicza się wysokość danej emerytury zależą od tego w którym roku został osiągnięty wiek emerytalny, a nie od tego, w którym roku został zgłoszony wniosek o pobieranie emerytury.

Zależności wyglądają w taki sposób:
2009 – emerytura należna Tobie będzie to suma 80 procent emerytury obliczonej na tych starych zasadach oraz 20 procent emerytury obliczonej na nowo powstałych zasadach,
2010 – emerytura należna Tobie będzie sumą 70 procent emerytury obliczonej na tych starych zasadach oraz 30 procent emerytury obliczonej na nowo powstałych zasadach,
2011 – emerytura należna Tobie będzie to suma 55 procent emerytury obliczonej na tych starych zasadach oraz 45 procent emerytury obliczonej na nowo powstałych zasadach,
2012 – emerytura należna Tobie będzie to suma 35 procent emerytury obliczonej na starych zasadach oraz 65 procent emerytury obliczonej na nowo powstałych zasadach,
2013 i 2014 – emerytura należna Tobie będzie to suma 20 procent emerytury obliczonej na starych zasadach oraz 80 procent emerytury obliczonej na nowych zasadach.

emerytura netto

Teraz już wiesz w jaki sposób zostanie naliczona Twoja emerytura. Ważną informacją jest także to, że jeśli świadczenie dla Ciebie będzie niższe niż najniższa emerytura to jeśli spełniasz warunki takie jak w przypadku kobiet : posiadasz wiek emerytalny oraz co najmniej 20 lat okresów w których pojawiały się składki lub nie. I w przypadku mężczyzn posiadasz wiek emerytalny oraz 25 lat, a więc o 5 lat więcej niż kobieta okresów, w których pojawiały się składki lub nie.

Najniższa emerytura, która obowiązuje w tym roku to na ten moment kwota 1029,80 zł. Trzeba przyznać, że nie jest ona najwyższa tak więc lepiej pomyśleć o tym troszeczkę wcześniej niż po przejściu na emeryturę i zadbać o swoją przyszłość oraz bezpieczeństwo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here