jak napisać prośbę

Prośba to sytuacja, z którą spotykamy się wiele razy w ciągu doby. Prośbami wyrażamy nasze oczekiwania w stosunku do partnera, dzieci, współpracowników. Prosimy o rzeczy ważne, albo całkiem przyziemne. To może być prośba o wsparcie nas podczas ciężkiej choroby, albo prośba o posłodzenie herbaty.

Nawet naszego psa prosimy o podanie łapy.
Bywa, że nasze prośby nie są skuteczne. Dziecko, mimo próśb i gróźb, jak było niegrzeczne, tak nadal jest. Żona nas odchudza i nie słodzi nam herbaty. A pies, jeśli nie widzi w naszej ręce smakołyka, udaje, że nie wie o co nam chodzi, gdy wydajemy mu jakieś polecenie.

Jak sprawić, aby nasze prośby były skuteczne?

W sytuacjach kontaktów werbalnych decyduje stopień wzajemnych relacji, nasz sposób wypowiadania prośby, siła argumentów, którymi popieramy nasze życzenie. Znacznie trudniej sformułować prawidłowo prośbę na piśmie, szczególnie gdy kierujemy ją do osób zupełnie obcych.

Jak napisać prośbę, aby jej adresat spełnił nasze oczekiwania? Nie ma uniwersalnego wzoru, ale jest klika wyznaczników takiej formy wypowiedzi pisemnej oraz wiele zwrotów charakterystycznych, których znajomość przyda się piszącym prośbę.

Forma i treść.
Prośba swoją formą przypomina podanie, ale nie ma takiego oficjalnego brzmienia. Zawsze należy umieścić datę (można dodać nazwę miejscowości), zwrot grzecznościowy, którym rozpoczynamy pismo oraz podpis.
Zasadnicza część pisma to sformułowanie naszej prośby – krótkie opisanie problemu oraz zaproponowanie oczekiwanej przez nas formy pomocy. Ostatnie zdanie, tuż przed podpisem, powinno być zwrotem grzecznościowym wyrażającym nadzieję na spełnienie naszego życzenia.

notatnik i długopis

Jeśli oczekujemy odpowiedzi, zawsze podajmy swój adres lub numer telefonu.
Pamiętając, jak cenny jest czas większości ludzi, nie rozpisujmy się za bardzo.
Jeśli nasze pismo dotyczy spraw bardzo ważnych, na przykład zbiórki pieniędzy na leczenie, to warto załączyć kopie dokumentów, które uwiarygodnią nas i nasze żądania.

Poprawne zwroty, czyli grzeczność przede wszystkim.
Pamiętając, że to my mamy problem, a adresat prośby może ale nie musi nam pomóc, stosujmy sprawdzone zwroty grzecznościowe, którymi obudujemy naszą prośbę w taki sposób, że czytający ją nabierze zaufania i sympatii do nas i pochyli się nad naszym problemem.

Do stosowania polecają się następujące, uniwersalne zwroty:
– uprzejmie proszę,
– zwracam się z prośbą; zwracam się z uprzejmą prośbą,
– bardzo proszę,
– z góry dziękuję za (rozpatrzenie, załatwienie pozytywne, itp.),
– byłabym, byłbym bardzo wdzięczny za…

Te i wiele innych podobnych zwrotów stosowanych w treści i uzasadnieniu pisma to nie tylko ozdobniki, ale skutecznie działające wzmocnienie naszej prośby.
Aby jednak nasze pismo nie było produktem zwykłego wazeliniarza, nie przesadzajmy z ilością zwrotów grzecznościowych, aby zasadnicza część treści nie została przykryta niewiele znaczącymi w sprawie słowami.

Prośba wyrażana w mejlu.
To też prośba na piśmie, ale trochę odmienna w formie od tradycyjnej na kartce papieru.
Trzeba pamiętać, że w trosce o bezpieczeństwo większość ludzi nie otwiera mejli z niewiadomego źródła. Nie pozostawmy naszego mejla bez tytułu – brak tytułu, albo tytuł wiadomości, który nie informuje od razu jakiego rodzaju jest to wiadomość, spowoduje automatyczne przeniesienie naszego mejla do folderu ze spamami albo właściciel poczty takiej wiadomości nie otworzy w ogóle i sam ją umieści w koszu.

pisze prośbę

Choć w mejlach nie używa się zbyt wielu zwrotów grzecznościowych, to jednak warto rozpocząć wiadomość od przywitania. Potem najkrócej jak się da opisać naszą sprawę, zaproponować kontakt telefoniczny, mejlowy lub spotkanie. Krótki mejl, czyli pięć- siedem zdań może być bardziej efektywny, niż wielostronicowy elaborat.

Prośby pisane do urzędników, współpracowników, pracodawców, sponsorów nie zawsze muszą wynikać z postawienia nas w pozycji osoby proszącej o wsparcie, która szuka ratunku w trudnej sytuacji. Czasem mamy do czynienia z pisaniem próśb do osób, które zaniechały podjęcia działań związanych z wykonywanymi przez nich obowiązkami czy obowiązującym prawem. Jeśli nasz sąsiad włącza zbyt głośną muzykę, to zacznijmy od prośby o ściszenie, zanim wezwiemy policję lub poinformujemy władze osiedla.

Znane są przypadki sporów sąsiedzkich zakończonych sprawami w sądzie. Wprawdzie zakłócający ciszę nocną zostają ukarani, ale stają się od tej pory naszymi wrogami na zawsze. A ich zemstą jest odtwarzanie muzyki nie tylko od czasu do czasu, ale przez cały dzień między 7 rano, a 22 wieczorem. Czasem warto się pochylić nad kimś i uprzejmie poprosić, nawet jeśli prawo i racja są po naszej stronie. Grzeczność nic nie kosztuje, a potrafi zdziałać cuda!

[Głosów:18    Średnia:2.3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki tablet kupić
Następny artykułJak karmić psa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here