jaki tablet

Jeśli rozważasz kwestię, jaki tablet kupić to poniższy tekst powinien znacznie ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji. Przede wszystkim należy zacząć od przemyślenia do jakich zastosowań niezbędny jest nam tablet, tak żeby optymalnie dobrać parametry sprzętu oraz określić budżet, jaki mamy do dyspozycji na zakup urządzenia.

Na początek zdefiniujmy pewne segmenty rynku tabletów

Dzieląc je według cen, najniższą półkę cenową, zaczynającą się od około 200 do kilkuset złotych stanowią nieduże, 7-8 calowe modele tabletów niezbyt renomowanych marek, zwykle będące znaczną większością wśród modeli dostępnych na marketowych półkach. Oparte są na systemie Android, raczej nie spotyka się modeli z nowszymi wersjami tego systemu, nie ma co też liczyć na wydanie przez producenta jego aktualizacji w przyszłości.

Z reguły mają wbudowaną jedną kamerę w najniższej możliwej rozdzielczości, która jest wystarczająca do sporadycznych pogawędek przez Skype, jednak nie sprawdzi się, gdy chcemy zrobić zdjęcie lub nakręcić krótki film. Ich niewątpliwie największą zaletą jest cena. Tablety z tego segmentu cenowego są dobrym wyborem jeśli nigdy nie korzystaliśmy z urządzeń tego rodzaju i nie jesteśmy pewni czy taki produkt nam będzie odpowiadał, albo szukamy czegoś dla dziecka. W jednym i drugim przypadku najważniejsza jest kwestia, że ryzykujemy stosunkowo nieduże pieniądze w razie uszkodzenia urządzenia lub niezadowolenia z zakupu.

Segment wyżej są już tablety bardziej znanych i renomowanym marek. Umownie przyjmijmy, że górna granica cenowa to około 1000-1500 zł, chociaż jest ona bardzo płynna. Do takiej kwoty mamy już bardzo duży wybór sprzętu z dość dużą ilością wbudowanej pamięci, opartego na wielordzeniowych procesorach i z dodatkowymi funkcjami, jak np, wbudowany model LTE, który pozwala nam po włożeniu karty sim cieszyć się dostępem do internetu nie tylko w zasięgu domowej sieci wifi.

W tym segmencie przeważają urządzenia w rozmiarze 8-10 cali, gdyż mniejsze urządzenia ze średniej półki są wypierane przez coraz większe rozmiary dostępnych na rynku smartfonów, osiągających obecnie rozmiary w granicach 6 cali i zagarniających dla siebie ten wycinek rynku.

Powyżej 1500 zł mamy już do wyboru topowe konstrukcje, nie tylko oparte na systemie Android, ale również iPady z systemem iOS. iPada można polecić przede wszystkim osobom, które korzystają już z innych produktów firmy Apple, jak np. iPhone lub iMac, ponieważ wtedy mogą oni poczuć zalety wynikające ze współpracy kilku urządzeń opartych na systemie stworzonym przez Apple. Jeśli jednak nie interesuje Cię iPad, to i tak dysponując taką kwotą znajdziesz dla siebie odpowiednie urządzenie.

tablet

W tym segmencie nie jest widoczna tak wyraźna dominacja systemu operacyjnego Android, ponieważ oprócz niego i iOS, dostępne są również tablety z zainstalowaną specjalną wersją systemu Windows 10, znanego nam z komputerów stacjonarnych. Jeśli więc najlepiej czujemy się w systemie znanym z pecetów to nie musimy rezygnować z naszych przyzwyczajeń i możemy wybrać tablet z Windowsem.

Segment ten cechuje się sporą różnorodnością nie tylko w temacie systemów operacyjnych, ale również w kwestii odmienności budowy samych tabletów, ponieważ spotykamy tu nie tylko tradycyjne modele, ale również bardzo szeroką gamę modeli konwertowalnych, gdzie możliwe jest np. dołączanie do tabletu dodatkowej klawiatury, pełniącej równocześnie rolę stacji dokującej rozszerzającej zbiór wbudowanych interfejsów, a także modele, będące już w zasadzie czymś pomiędzy tradycyjnym laptopem a tabletem, gdzie mamy standardowy ekran z klawiaturą jak w laptopie, ale możemy ten ekran odchylić aż do kąta 180 stopni i używać go złożonego w ten sposób zupełnie jak zwykłego tabletu.

Sam top stanowią już urządzenia typowo biznesowe, których rozmiar to 11-12 cali, a wśród dodatkowych akcesoriów znajduje się m.in. rysik (stylus) czy podstawka, umożliwiająca wygodną pracę na biurku. Parametry tych modeli nie odbiegają od dostępnych w laptopach, jednak górują znacznie w kwestii mobilności nad tradycyjnymi urządzeniami.

jaki tablet kupić

Osobną gałęzią rynku, również dedykowaną profesjonalistom są tablety graficzne z ekranem, na którym za pomocą dołączonego rysika można wykonywać retusz zdjęć czy tworzyć ilustrację. Cechą charakterystyczną modeli z tej grupy jest jednak to, że ekran jest zbudowany w taki sposób, że wykrywa poziomy nacisku rysika i dostosowuje akcje widoczne na ekranie do naszych działań.

Istnieje na rynku jeszcze jeden rodzaj urządzeń, które mogą niektórym bardziej odpowiadać niż zwykłe tablety, a są to czytniki ebooków, oparte na wyświetlaczach zbudowanych w technologii e-ink, czyli elektronicznego papieru. Wyświetlacze te są monochromatyczne, a ich największe zalety to bardzo niewielki pobór prądu, przez co mogą działać przez wiele godzin, a przy tym taki rodzaj wyświetlacza nie męczy wzroku w takim stopniu jak typowe rozwiązania.

Tak więc wybór jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here