jak jeździć na łyżwach

Mamy wiele możliwości aby dowiedzieć się jak jeździć na łyżwach, I to nie tylko zimą. Jazda na łyżwach jest prosta i szybką do nauczenia się sztuką, która często przeradza się w pasję w postaci na przykład łyżwiarstwa figurowego, hokeja na lodzie czy też innych sportów.

Należy pamiętać, że przekłada się to też na naszą kondycję fizyczną a co za tym idzie samopoczucie. Jak jeździć na łyżwach możemy się dowiedzieć już w okresie letnim. W jaki sposób? Spróbować jazdy na rolkach! Jest to zbliżony sport, jeśli chodzi o przyswojenie go, ponieważ zarówno na łyżwach, jak i na rolkach jednym z najważniejszych czynników jest równowaga. W dalszych etapach, uczenia lepszych trików jazda na łyżwach nie ma porównania co do rolek, znacząco się to różni.

Podczas nauki zarówno zima na łyżwach, jaki latem na rolkach warto zacząć od ochraniaczy na głowę, kolana jak i łokcie, co uchroni nas podczas upadku, co prawdopodobnie często będzie nam się zdarzać w początkowej fazie nauki. Warto skorzystać z pomocy bardziej doświadczonej osoby w postaci rad bądź też stawiania pierwszych kroków.

Jeśli nie możemy skorzystać z takiej pomocy warto sprawdzić czy w okolicy nie ma szkółki uczącej, jak jeździć na łyżwach bądź doskonalenia technik jazdy. Jeśli również ta opcja odpada rozpocznijmy naukę przy barierce, która wesprze nas podczas łapania równowagi. Możemy też skorzystać z tzw. „pingwinów” dostępnych na lodowiskach, które szczególnie przydają się w przypadku dzieci.

łyżwy

Gdy płynna jazda bez podpórki nie będzie nam sprawiać problemów możemy rozpocząć naukę skręcania. Manewr ten jest prosty w nauce, powinien być wykonany płynnie i rozłożony równomiernie na całą długość zakrętu. Ostatnim krokiem jest nauka hamowania. Jest wiele sposobów aby zahamować na łyżwach jednak najprostszym z nich będzie rozłożenie szeroko nóg i skierowanie łyżew do środka aby składały się odwrócone „V”. Im pewniej będziemy czuli się lodzie tym bardziej możemy zwiększać nasza prędkość. I brawo wiesz już jak jeździć na łyżwach.

Teraz możesz doskonalić swoje techniki poprzez naukę różnych trików takich jak jazda tyłem, ostre hamowanie, obroty czy skoki. Należy zwrócić też uwagę na jakość lodu, po którym jeździmy. Najlepszy lód znajdziemy na profesjonalnych lodowiskach, z których korzystają hokeiści. Lodowiska te często są wygładzane specjalna maszyna co zapewnia łatwiejsza naukę w początkowej fazie nauki jak i w fazie doskonalenia. Wejście na takie lodowisko kosztuje od kilku do kilku nastu złotych, dodatkowym atutem jest możliwość wypożyczenia łyżew.

Na drugim miejscu znajdują się lodowiska miejski lub prywatne sztucznie utworzone tylko na okres zimowy. Również są one wygładzane, ale dużo rzadziej i nie w tak samo profesjonalny sposób. Tutaj wstęp kosztuje najczęściej kilka złotych i zazwyczaj również mamy możliwość wypożyczenia łyżew. Ostatnim rodzajem są lodowiska na fontannach miejskich, które nie są w ogóle wygładzane co niestety sprawia że jazda po nich jest zwyczajnie trudna przez wszelkie nierówności czy też głębokie rysy zrobione przez innych użytkownikach. Tutaj najczęściej wejście jest bezpłatne i nie mam możliwości wypożyczenia łyżew.

jeździ na łyżwach

Jak jeździć na łyżwach?

Na pewno nie powinniśmy uczyć się na nieprzeznaczonych do tego miejsc, takich jak niestrzeżone akweny. Jazda po takim terenie grozi śmiercią bądź ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych łyżwiarzy. Zbyt cieki lód może się pod nami załamać, a kiedy wokół znajduje się tylko lód bardzo ciężko jest wydostać się z wody. W początkowej fazie nauki warto najpierw skorzystać z wypożyczalni łyżew, aby sprawdzić, czy w ogóle ten sport przypadł na do gustu, a jeśli tak to sprawdzić, czy lepiej czujemy się w łyżwach sportowych czy figurowych.

Cena wypożyczenia kosztuje zazwyczaj kilka złotych. Czasem wymagana jest kaucja bądź zostawienie dowodu osobistego w zastaw. Gdy już wiemy jak jeździć na łyżwach, dobrze będziemy czuli się na lodzie i często będziemy z niego korzystać możemy zdecydować się na zakup łyżew. Do wyboru mamy zakup nowych łyżew, których ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od rodzaju, jakości oraz producenta. Druga opcja jest zakup używanych łyżew.

W tym wypadku możemy znaleźć perełki w postaci dobrej jakości łyżew w przystępnej cenie. Pamiętaj. że na najważniejsze w jeździe na łyżwach jest bezpieczeństwo twoje oraz innych uczestników lodowiska, nie rozwijaj zbyt dużej prędkości, jeśli nie opanujesz dokładnie techniki hamowania. Obrażenia w postaci siniaków będą się na pewno zdarzać jednak ryzyko ich wystąpienia można zmniejszyć do minimum.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here