jak wygląda pchła

Pchła jest to owad, który może przebywać na ludziach jak również może pasożytować na zwierzętach. Pchły ludzkie potrafią przenosić różne choroby od gronkowca po tasiemca. Ukłucie przez pchłę często powoduje zapalenie skóry, objawiające się małą swędzącą plamką koloru czerwonego.

Jak wygląda pchła?

Ludzka pchła mierzy do około 3,5 mm długości, taką wielkość osiąga samica, samce są o milimetr mniejsze. Owady te posiadają silne tylne odnóża pozwalające na oddawanie długich skoków. Ich ciało jest spłaszczone i pokryte szczecinkami, niekiedy ząbkami usytuowanymi do tyłu. Pchły w ich dorosłym stadium posiadają ciemny kolor.

Gatunki pcheł:
– pchła ludzka
– pchła psia – pomimo tego, że głównie pasożytuje na zwierzętach, może również wybrać człowieka na żywiciela, dlatego tak ważne jest w przypadku posiadania w domu zwierzęcia zwracanie uwagi na to czy nasz pupil nie drapie się zbyt często.
– pchła kocia – owad ten jest wyglądem podobny do pchły psiej, jednak posiada bardziej wydłużoną głowę. Tak samo jak psia pchła, kocia również może pasożytować na ludziach.

Rozwój pcheł:
Każdy z rodzai tych owadów rozwija się podobnie, samice składają jaja barwy białej o jajowatym kształcie. Po kilku dniach z jaj wylęgają się larwy odżywiające się resztkami organicznymi.
Dorosła pchła atakuje zwierzęta pijąc ich krew do około 20 – stokrotności swojej wagi.
W przypadku kiedy owad traci swojego żywiciela, przenosi się na innego, dlatego jeśli mieszkamy z większą liczbą domowników warto jest objąć ochroną wszystkie osoby, jak również zwierzęta.

Pchły potrafią złożyć do 2000 jaj w ciągu swojej egzystencji.

Owady te po wylęgnięciu chowają się w ciemne i ciasne miejsca, najczęściej są to listwy przypodłogowe, pod dywany a nawet potrafią się schować w pościeli czy pod tapetą.
W ciągu dnia bardzo ciężko jest je zauważyć, najczęściej wychodzą nocą. Jednak ich miejsce jest stosunkowo blisko ich żywiciela.

pchła

Dla przykładu – jeżeli ich żywicielem jest człowiek, miejscem ich pobytu będzie okolica naszego łóżka. Pchły gryzą w nocy lub jak jest ciemno, było wiele przypadków, kiedy osoba poczuła ukąszenie, zapaliła światło a po prześcieradle uciekała pchła. Owady te nigdy nie gryzą np. obu osób śpiących razem, tylko żywią się swoim żywicielem ( wybierają jedną z nich). Po przebudzeniu na skórze, po jednej nocy może się pojawić aż kilkanaście swędzących ugryzień.

Walka z tymi stworzeniami jest męcząca ze względu na to, że ciężko znaleźć ich gniazdo. Owady te potrafią zadomowić się nawet w tapicerce naszego łóżka, dlatego czasami bezskuteczne jest odpluskwianie mieszkania. Niektóre osoby w walce z tymi robakami pozbyły się kanapy, dywanu, pościeli oraz musiały odpluskwić mieszkanie.
Wiele osób nie zdając sobie z tego sprawy, przynosi sobie taki kłopot do domu, podczas zakupu np. nowej poduszki w sklepie.

Pchły które ulokowały się w sklepowych magazynach, składają jaja w materacach, pościelach lub innych miejscach przez siebie upatrzonych.
Jak wiadomo niektóre magazyny są pełne kotów, co prowadzi do namnażania się tych owadów.

Łatwiej jest problemu pozbyć się z naszego czworonoga, wystarczy w sklepie zoologicznym kupić obroże przeciwpchelną lub szampon i porządnie wykąpać naszego pupila nie zapominając przy tym o wyczyszczeniu też jego legowiska.
Dobrym sposobem jest również wypranie wszystkich materiałów w domu wodą z octem, jednak osobiście uważam, że lepiej jest wydać parę złotych i zamówić specjalistę.

Ludziom pogryzionym przez pchły z pomocą przychodzą różnego rodzaju maści łagodzące swędzenie, dostępne bez recepty w aptekach.
Jednak jeśli na dobre nie pozbędziemy się tych owadów z domu, żadne leki z apteki nam nie pomogą.
Jeśli nie wytępimy ich w całości, problem pcheł może powrócić.

pies ma pchły

Aby nie dopuścić do pojawienia się tych owadów w naszym domu, należy przestrzegać kilku zasad:
1. Posiadając zwierzęta zawsze pamiętajmy o zakupie obroży przeciwpchelnej.
2. Pchłę możemy przynieść nawet pod podeszwą obuwia, dlatego tak ważne jest czyszczenie obuwia przed wejściem do domu.
3. Uważnie przyglądajmy się rzeczą zakupionym w sklepach.
4. Dbajmy o czystość i higienę osobistą.
Jeżeli już zadomowiły się u nas te maleńkie owady, nie wpadajmy w panikę, pamiętajmy że pchły nie rozprzestrzenią się po całym domu ponieważ posiadają tylko jednego żywiciela i w miejscu jego wypoczynku będą miały swoje gniazdo.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here