W obecnych czasach podczas wizyty u okulisty przeprowadza się szereg nowoczesnych testów, które są w stanie skutecznie i kompleksowo ocenić wzrok oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości. Podczas nich lekarz ocenia między innymi ostrość wzroku, pole widzenia czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego Jednym z uniwersalnych oraz chętnie wykonywanych testów jest także badanie dna oka Warszawa. Na czym polega oraz jak wygląda?
Badanie dna oka – na czym polega?
Dno oka to inaczej tylna część wnętrz gałki ocznej, na którą składa się siatkówka, liczne naczynia krwionośne oraz tarcza nerwu wzrokowego – podczas badania wnikliwej analizie poddaje się wszystkie te trzy elementy. Pozwala to wykryć różne schorzenia ogólnoustrojowe lub neurologiczne. Cały proces jest bezbolesny oraz trwa zaledwie kilka minut. Poleca się wykonywać go rutynowo jako profilaktyka chorób oczu – szczególnie po ukończeniu 50 roku życia. Osoby, u których występują choroby naczyń lub doznały urazu w obrębie głowy, również powinny poddać się temu badaniu. Jak wygląda jego przebieg?
Podczas badania do wnętrza oka wpuszczana jest wiązka światła przez źrenicę, tak aby lekarz mógł przyjrzeć się jego poszczególnym elementom i zauważyć ewentualne odchylenia od normy, na przykład zmiany zwyrodnieniowe lub obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. Do jego przeprowadzenia można posłużyć się oftalmoskopem, czyli niewielkim narzędziem okulistycznym, które generuje punktowe światło oraz posiada okular, przez który patrzy specjalista. Uzyskany obraz jest na tyle szczegółowy i powiększony, że możliwa jest jego dokładna ocena. Badanie może też zostać wykonane za pomocą silnie skupiającej soczewki Volka lub wziernika Fisona.
Badanie dna oka – co warto wiedzieć?
Przed wykonaniem badania, lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad i zadaje mu pytania dotyczące przebytych chorób i leków. Może ono być wykonane z użyciem kropel rozszerzających źrenicę lub bez. Środek ten stosuje się nie tylko po to, aby rozszerzyć źrenicę, ale też znieść odruch obronny przed światłem, co umożliwia wykonanie bardziej szczegółowej analizy. W tym drugim przypadku pacjent powinien zgłosić się do lekarza nieco wcześniej oraz dobrze, jeżeli towarzyszy mu osoba towarzysząca, ponieważ bezpośrednio po wizycie jego widzenie zostanie zaburzone, co utrudnia poruszanie się. Badanie dna oka przeprowadza się zarówno u dorosłych, jak i dzieci, w tym u niemowląt. Jest skutecznym sposobem, aby dowiedzieć się co jest przyczyną nieprawidłowego widzenia barw lub pogorszenia się wzroku.