Przejęcie firmy

Przejęcie firmy następuje zazwyczaj wtedy, gdy organizacja pragnie szybko się rozwijać, a na rynku ma ograniczone zasoby w tym przypadku.

Wybór celu przejęcia

Zakup działającej już firmy pozwoli uzupełnić daną ofertę i kompetencje odnośnie nowego obszaru. Inwestorzy pragną wtedy ulokować swoje środki pieniężne w rentowny sposób, a także łatwy i niezbyt kosztowny.
Podczas wyboru celu przejęcia firmy, trzeba zwrócić uwagę na następujące aspekty;

– dalsza działalność po zmianie kadry zarządzającej,
– zarządzanie operacyjne, przekazanie kontaktów z klientami, know-how,
– synergię odnoszącą się do aktualnie prowadzonej firmy,
– strukturę organizacyjną (jak najbardziej niezależną od obecnego właściciela),
– wycenę w racjonalny sposób.

Przeprowadzenie działań

Ogólnie mówiąc, przejęcia firm są związane z podjęciem działań, takich jak; identyfikacja celu, weryfikacja podmiotu i przeprowadzenie negocjacji. Ważne jest, aby szybko i skutecznie określić cele przejęcia, korzystać z raportów i analiz i wykorzystywać potrzebne narzędzia. Warto zatem sporządzić listę celów przejęcia. Decyzja o sprzedaży firmy nie jest łatwa i zazwyczaj jest związana ze strategią danej firmy. Przed negocjacjami warto wycenić przejęcie firmy i określić prawdziwość posiadanych informacji. Stosowane są głównie metody wyceny takie jak; metoda DCF (dochodowa), porównawcza i odtworzeniowa. Często korzysta się także z badania due diligence, które dokładnie ukazuje kondycję finansową firmy, aby zidentyfikować szanse na rozwój i poniesione ryzyko.

O czym warto pamiętać

Nie należy zapominać o zbudowaniu długotrwałych relacji z właścicielami firmy i uwzględnieniu poniesionych kosztów. Jasne i przejrzyste decyzje będą mile widziane, a zaangażowanie dodatkowego zespołu pomoże na efektywniejsze działania w tej kwestii. Warto także zachować elastyczne podejście do różnych warunków przejęcia, takich jak sposoby zapłaty, rola właścicieli oraz ich udział w efektach synergii.

Sukces przeprowadzonej transakcji można zmierzyć dopiero po pewnym czasie. Już podczas podejmowania takich działań zadbajmy o kadrę zarządzającą daną inwestycją, zaangażowanie właścicieli firmy, przygotowanie planu integracji i racjonalne podejście do szacowanych efektów i zysków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here