Najczęstsze dolegliwości oczu

Dolegliwości oczu mogą przytrafić się każdemu z nas. Większość z nich jest jednak dość łatwa do wyleczenia, jak zapalenie spojówek czy jęczmień, pod warunkiem odbycia wizyty u lekarza i przestrzegania jego zaleceń. Część z nich wymaga operacji, jak jaskra lub zaćma, a część pozostaje jeszcze nieuleczalna, jak w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej. Jakie są najczęstsze choroby oczu i jak je leczyć – dowiedz się z marką Acuvue produkującą soczewki kontaktowe korygujące wady wzroku.

Powszechne choroby oczu

Jedną z najczęstszych dolegliwości oczu jest zapalenie spojówek, które może przydarzyć się nam w każdym wieku. Wywoływane przez bakterie i zarazki lub będące efektem ubocznym alergii zapalenie spojówek jest dokuczliwe, ale dość szybkie do wyleczenia. Można spróbować łagodzić je kroplami nawilżającymi lub, w przypadku utrzymywania się objawów przez ponad 2 dni, koniecznie odwiedzić lekarza, który dobierze nam odpowiednie leki w postaci kropli, maści bądź doustnych środków.

Inną chorobą oczu powodowaną przez zakażenie bakteryjne jest jęczmień, bolesny, niewielki guzek na powiece. Najczęściej ustępuje on samoistnie, jednak nie należy tego procesu przyspieszać, próbując go wyciskać. Objawy można łagodzić, przykładając do powieki ogrzaną i czystą, flanelową szmatkę.

Choroby oczu związane z wiekiem

Do dolegliwości oczu związanych najczęściej z wiekiem zalicza się zaćmę oraz zwyrodnienie plamki żółtej. Zaćma nazywana jest też kataraktą i powoduje zmętnienie soczewki oka, zamazujące widzenie. Przez dość długi czas może nie dawać wyraźnych objawów, ale jeśli dyskomfort związany z niewyraźnym postrzeganiem utrudnia codzienne funkcjonowania, konieczna jest operacja wymiany zmętniałej soczewki na sztuczną. Tego typu soczewki są bardzo dobrze tolerowane przez organizm i rzadko zdarzają się po nich komplikacje.

Chorobą oczu (więcej informacji na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/choroby-oczu), na którą do tej pory nie znaleziono jeszcze skutecznej kuracji jest natomiast zwyrodnienie plamki żółtej, również pojawiające się najczęściej u osób starszych. Występuje ono w dwóch formach: suchej – kiedy schorzenie rozwija się powoli i stopniowo pogarsza widzenie oraz mokrej – wysiękowej – rozwijającej się bardzo szybko i powodującej poważniejsze upośledzenia postrzegania. Mogą one występować jednocześnie u jednego pacjenta. W leczeniu zwyrodnienia w postaci wysiękowe stosuje się iniekcje specjalnych kropli do oczu, spowalniających proces rozwoju choroby, natomiast osoby ze zwyrodnieniem w postaci suchej mogą polepszyć codzienne funkcjonowania dobrym oświetleniem czy używaniem szkieł powiększających.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here