Legalizacja gaśnic – zadbaj o dobry stan sprzętu przeciwpożarowego

Gaśnice to jeden z podstawowych elementów wyposażenia przeciwpożarowego. To sprzęt, który znajduje się prawdopodobnie w każdym budynku i każdym samochodzie, a we wszelkiego rodzaju biurach czy też pomieszczeniach użyteczności publicznej jest wręcz elementem obowiązkowego wyposażenia. Samo posiadanie gaśnicy, choć jest obowiązkiem, nie sprawia, że od razu jesteśmy bezpieczni i możemy walczyć z ogniem. Gaśnica musi być przede wszystkim sprawna. Jak zadbać o to, by sprzęt przeciwpożarowy był zawsze gotowy do użytku? By się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Jak dbać o sprzęt gaśniczy?

Dobór odpowiedniego sprzętu gaśniczego, jego montaż i prawidłowe oznakowanie (według obowiązujących norm PN-EN ISO) to początek drogi. Dobrze jest przejść również szkolenie z obsługi gaśnic i należy pamiętać o okresowych przeglądach. Legalizacja gaśnic (a ściślej rzecz biorąc legalizacja zbiornika gaśnicy podlegającego Urzędowi Dozoru Technicznego), polega na sprawdzeniu, stwierdzeniu i poświadczeniu dowodem legalizacji, że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania metrologiczne. Czynnościom tym poddaje się zbiorniki przenośne.

Rodzaje i przeznaczenie gaśnic

Polska Norma precyzyjnie określa, w jakie gaśnice powinny być wyposażone konkretne budynki. Wszystko przez to, że odmienne gaśnice mogą służyć do gaszenia odmiennych rodzajów pożarów (polskie przepisy wyróżniają pięć podstawowych grup pożarów). Według owiązujących aktualnie przepisów, w budynkach powinno stosować się gaśnice, w których masa czynnika roboczego wynosi co najmniej 2 kg, natomiast w przypadku pojazdów osobowych masa ta powinna wynosić co najmniej 1 kg. Istnieje w sumie 41 różnych rodzajów gaśnic, z czego te najbardziej popularne to gaśnice:

  • Proszkowe,
  • Pianowe,
  • Śniegowe.

Wszystkie gaśnice muszą być zatwierdzone certyfikatem wydanym przez CNBOP (Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy im. Józefa Tuliszkowskiego).

Legalizacja gaśnic – podsumowanie

Legalizacja gaśnic jest czynnością obowiązkową, która poświadcza, że posiadany przez nas sprzęt jest zgodny z obowiązującymi normami. Przegląd gaśnic powinien następować co roku i być przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów. Sprawdzenie stanu technicznego i zapewnienie właściwego działania w trakcie użycia, to obowiązek, którego powinniśmy przestrzegać i który może uratować życie nam lub naszym pracownikom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here