jak liczyć dni płodne

Cykl menstruacyjny liczony jest od pierwszego dnia krwawienia do następnego pierwszego dnia krwawienia (a nie od końca krwawienia do czasu, kiedy nie zacznie się ponownie). Jeśli twój pierwszy dzień krwawienia przypada na 1 czerwca, a następna miesiączka zaczyna się 29 czerwca, masz cykl 28-dniowy, niezależnie od liczby krwawiących dni.

Cykl miesiączkowy kobiety może również różnić się lub być zakłócany przez czynniki środowiskowe. Cykl może się przesunąć lub możesz pominąć jeden, lub więcej. Utrata miesiączki przez długi czas nazywana jest brakiem miesiączki.

Elementy, które mogą mieć wpływ na cykl, to:
– Stan zdrowia. Jeśli jesteś chora, jesteś narażona na opóźnienie lub brak miesiączki.
– Dieta. Jeśli gwałtownie schudniesz lub przytyjesz, może to wpłynąć na bodziec hormonalny, a tym samym na regularność cyklu.
– Trening. Ciężki trening może wpłynąć na twój cykl.
– Podróże. Jeśli podróżujesz daleko i doświadczasz różnic czasowych i zmian klimatu, cykl może zostać zakłócony.
– Stres. Silny stres emocjonalny może czasami zakłócać cykl.
– Ciąża i karmienie piersią. W czasie ciąży cykl się zatrzymuje, a kobiety karmiące piersią swoje dzieci często nie otrzymują okresu menstruacyjnego od czterech do dwunastu miesięcy po urodzeniu.

Jeśli miesiączka długo się nie pojawia, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć możliwe problemy zdrowotne lub wykonać test ciążowy.

Tutaj znajdziesz opis każdej z faz cyklu i możliwe zmiany temperatury ciała. Przyjrzymy się również, w jaki sposób odbywa się cykl, jeśli ma miejsce zapłodnienie i go nie ma.

młoda dziewczyna

Ten opis jest oparty w regularnym 28-dniowym cyklu. Musisz więc dostosować, jeśli twoje cykle są krótsze lub dłuższe. Różne długości cyklu będą również wpływać na dni płodne, więc powinnaś nie tylko liczyć dni, ale także szukać fizycznych znaków.

Dzień 1 do 5. Faza krwawienia (faza ta trwa zwykle 2-8 dni, gdzie najczęściej występuje 4-6). Masz miesiączkę. Liczba dni jest indywidualna.

Dzień 6 do 9: Faza pęcherzykowa zwana także fazą folikularną
(jest to faza, która zmienia się najbardziej w zależności od długości cyklu). Podczas tej fazy jaja w jajniku (lub obu, jeśli masz podwójną owulację) zaczynają rosnąć.

Dzień 10 do 13: Faza płodna (waha się od 2 do 5 dni). Dominujące jajo (lub jaja, jeśli występuje w obu jajnikach) rośnie najbardziej, a inne przestają rosnąć. Jajowody przygotowują się do otrzymania jaja. Plemniki mogą przetrwać wiele dni w jajowodzie podczas oczekiwania na jajo.

Dzień 14 (i 15): Owulacja. Około 14 dni przed pierwszym dniem pierwszej miesiączki zwykle ma miejsce owulacja. Nie działa liczenie dwóch tygodni od pierwszego dnia, jeśli twój cykl nie wynosi 28 dni. Gdy jajo zostaje uwolnione z jajnika, zostaje złapane przez jajowód. Jajo może żyć przez 24 do 48 godzin i musi być zapłodnione w tym okresie.

Dzień 15 do 28: Faza lutealna. Po zakończeniu owulacji niewiele się dzieje, dopóki jajo nie zostanie zapłodnione. W obliczu nowej menstruacji ciało jest gotowe do pozbycia się macicy podszewki. To są nerwowe dni dla tych, którzy mają nadzieję, że doszło do zapłodnienia.

Jak liczyć dni płodne?

Dopiero w fazie płodności można począć dziecko. Wybrane jajo dojrzewa w jajniku, podczas gdy poziomy estrogenów zaczynają rosnąć w dniach przed owulacją. Poziom estrogenu jest najwyższy tuż przed owulacją, poziom progesteronu nie wzrasta.

dni płodne

Gdy poziom estrogenu wzrasta, macica zaczyna produkować szczególnie owocne wydzielanie. Chroni to plemniki i pomaga przetrwać przez kilka dni. Ogólnie rzecz biorąc, plemniki mogą przetrwać od trzech do pięciu dni w ciele kobiety. Sekcja obejmuje szyjkę macicy, macicę i jajowody. W jajowodach dochodzi do ciągłego przepływu, dzięki czemu wszelkie plemniki mogą uzyskać pomoc w postaci jaj. Jajo może przetrwać tylko jeden do dwóch dni po owulacji.

Idealny czas na współżycie może być trudny do znalezienia. Jednak badania sugerują, że istnieje większa szansa poczęcia, jeśli stosunek płciowy odbywa się od jednego do trzech dni przed owulacją tak, że plemniki są gotowe i czekają na jajo. Dlatego uważamy to za fazę płodną.

Faza trwa trzy do pięciu dni przed owulacją, aż do momentu owulacji. Temperatura powinna nadal być równomierna od 36,5 do 36,7 stopni. U niektórych kobiet temperatura spada od 0,2 do 0,3 stopnia od 12 do 24 godzin przed owulacją. Szyjka macicy jest większa w pochwie, jest bardziej miękka, mokra i bardziej otwarta. Wiele kobiet zauważa zwiększone libido (popęd seksualny) w tej fazie — naturalny efekt, ponieważ jesteś teraz najbardziej płodna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here