tonący człowiek

Śmierć to stan charakteryzujący się ustaniem wszelkich oznak życia. Gdy dojdzie do zaburzenia wszystkich funkcji organizmu, to mamy pewność, że jest to już koniec. Jednak jakie objawy świadczą o tym, że nasz bliski niedługo umrze? O tym w naszym artykule, zapraszamy do lektury.

Co dzieje się z człowiekiem parę godzin przed śmiercią?

Według Księdza Jana Kaczkowskiego, doktora teologii moralnej, bioetyka, wykładowcy UMK w Toruniu i założyciela Hospicjum UMK w Toruniu, skóra parę dni przed śmiercią traci swój blask, po prostu przestaje odbijać światło.

Staje się ona sztywna i woskowata, a rysy twarzy zaczynają się zaostrzać. Na nosie pojawia się podłużna bruzda. Po zachowaniu takiej osoby nie widać w ogóle, aby za jakiś czas życie jej mogło zgasnąć.

Inne znamiona ukazują się już bezpośrednio przed śmiercią tzn. parę godzin przed. Przede wszystkim naszą uwagę przykuwają oczy, ponieważ stają się one szkliste, a samo spojrzenie jest po prostu nieobecne. Umierający patrzy zazwyczaj w jeden odległy punkt, a rozmowa z nim jest jednostajna i powolna. Zdarzają się przypadki, gdy umierające osoby mówią, że widzą zmarłych. Przeplata im się teraźniejszość ze światem umarłych.
Do innych znaków, które mogą wskazywać na to, że dany człowiek za niedługo przestanie egzystować, są sine i zimne dłonie oraz stopy. Wzrok staje się otępiały i powieki są półzamknięte. Mało osób na łożu śmierci umiera świadomie. Przy ostatnich chwilach na tym świecie oddech staje się bardzo krótki i coraz rzadszy. Następnie serce staję i przez 4 kolejne minuty obumiera mózg.

Śmierć kliniczna

Śmierć kliniczna to niezwykłe zjawisko, które jest tylko pozornym zaprzestaniem życia. Charakteryzuje się podobnymi objawami do śmierci naturalnej, lecz różni ją jedna kwestia- praca mózgu. Podczas śmierci pozornej człowiek przestaje oddychać, jego serce nie pracuje i wygląda jak nieżywy. Lekarze, robiąc takiej osobie EKG mają styczność z asystolią, czyli tzw. prostą kreską, która świadczy o zgonie.

Dostrzeżenie śmierci klinicznej jest możliwe tylko podczas badania elektroencefalograficznego. 4 minuty to magiczny czas na przywrócenie życia po jego ustaniu.  Po upływie czterech minut i niepowodzeniu reanimacji kora mózgowa obumiera. W czasie tego zjawiska do mózgu nie dochodzi tlen, co może go na zawsze uszkodzić, gdy organizm uda się przywrócić do życia. Wówczas człowiek jest w stanie wegetatywnym. Ważne jest, aby akcję reanimacji podjąć jak najszybciej, ponieważ wtedy są największe szanse na przywrócenie oznak życia.

Co dzieje się z ciałem człowieka po śmierci?

W organizmie człowieka po śmierci dochodzi do nieodwracalnego zatrzymania jego funkcji. Przestaje pracować serce, płuca oraz inne narządy, obumiera mózg.
Do etapów śmierci zaliczamy:

  • agonię;
  • śmierć kliniczna;
  • śmierć osobnicza;
  • śmierć naturalna.

Agonia, śmierć kliniczna oraz naturalna  zostały przez nas opisane w powyższych akapitach. Natomiast śmierć osobnicza to proces, podczas którego następuje nieodwracalne zniszczenie kory mózgowej. Kilka minut po zgonie ciało zależnie od okoliczności ulega: autolizie, stupiszczeniu, przeobrażeniu tłuszczowo-woskowym, przeobrażeniu torfowym lub zeszkieletowaniu.

Zwiotczałe zwłoki to idealne miejsce na rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, dlatego, gdy leżały w domu długo, to niezbędna jest jego dezynfekcja mieszkania po zmarłym. W rozkładającym się ciele produkowany jest tzw. jad trupi, który jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Gdy do krwi dostają się bakterie, ciało zaczyna gnić i śmierdzieć, powstają wtedy właśnie smugi dyfuzyjne.

Do ewidentnych oznak śmierci zaliczamy zmianę koloru skóry, nie odbija ona światła, tępy wzrok, brak sił oraz płytki oddech. Osoba przed stratą życia staje się „nieobecna”. Istnieje takie zjawisko jak śmierć kliniczna, to, co odróżnia ją od naturalnej to aktywność mózgu.

Po zgonie w organizmie na skutek rozkładu powstaje 30 trujących substancji toksycznych, gdy ciało leżało długo w pomieszczeniu, niezbędna jest dezynfekcja mieszkania. Do odkażania domu po zmarłym najlepiej wynająć specjalistyczną firmę sprzątającą po zgonach Kastelnik. Zapraszamy do kontaktu z nami przez całą dobę.  Zajmujemy się czyszczeniem i sprzątanie pomieszczeń po zmarłych, a także  dezynfekowaniem po zgonie mieszkań na terenie całego kraju! Działamy już od 2013 roku z użyciem profesjonalnego sprzętu oraz preparatów chemicznych. Czekamy na telefony pod naszą całodobową infolinią – Tel. 735-960-510.

[Głosów:6    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here