Kominki eko, bio kominki

0
1450

Biokominki stanowią rewelacyjne rozwiązanie dla mieszkań, które nie posiadają instalacji dymowej. Materiału opałowego nie stanowi tutaj drewno, a płynna lub żelowa substancja, będąca biopaliwem. Jest nią alkohol etylowy, który w procesie tzw.”czystego” spalania pozostawia po sobie wyłącznie dwutlenek węgla i parę wodną.

Jak działają biokominki

W trakcie samego procesu spalania nie ma więc dymu, a po jego zakończeniu w kominku brak popiołu oraz sadzy. Płyn albo żel umieszczony w odpowiednim do tego celu pojemniku rozpalany jest za pomocą zapałek kominkowych albo zapalarki jakiej używamy do palników gazowych. W celu zgaszenia płomienia, wystarczy odciąć dopływ tlenu za pomocą specjalnej rączki, która służy również do regulacji płomienia. Warto wiedzieć, że 1 litr płynu pali się nawet do pięciu godzin.

Konstrukcja biokominka

Budowa biokominka musi być koniecznie solidna, odporna na bardzo wysoką temperaturę, a co za tym idzie bezpieczna dla otoczenia. Wykonuje się go z dwóch warstw stali nierdzewnej, szkła, płyt MDF, betonu i kamienia. Pojemnik na biopaliwo, o pojemności około 1,5 litra zaopatrzony jest w specjalny wkład absorbujący, który wchłania paliwo i zapobiega jego wylaniu, na wypadek przewrócenia się kominka.

Rodzaje biokominków ze względu na sposób ustawienia i montaż

Ze względu na rosnącą popularność ekokominków, obecnie na rynku istnieje bardzo dużo modeli, przybierających różnorodne kształty geometryczne i odzwierciedlające rożne style, które można dopasować do wnętrza tak, by idealnie współgrały z wystrojem. Wyróżnia się następujące –  podstawowe typy kominków:

wolnostojące – ze swobodnym do nich dostępem

wiszące

narożnikowe

stołowe

 Na co zwrócić uwagę wybierając ekokominek

Przygotowując się do kupna biokominka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wybieranego urządzenia, która jest gwarantem bezpieczeństwa dla nas i dla naszego otoczenia. Ważne z jakiego materiału został on wykonany, trzeba upewnić się co do jego odporności na wysoką temperaturę, której będzie poddawany. Jeżeli w pobliżu będą znajdować się dzieci lub zwierzęta, kominek musi zostać usytuowany tak, by nie miały one do niego dostępu. Nie wolno ustawiać kominka w pobliżu łatwopalnych przedmiotów.

Ze względu na koszt biopaliwa, warto upewnić się co do wybieranej marki, w tym celu zasięgnąć można rady specjalisty ze sklepu oferującego dokonanie zakupu. Trzeba pamiętać o sprawdzeniu wymaganych atestów i odpowiednich certyfikatów, które produkt powinien bezwzględnie posiadać. Ceny ekokominków są bardzo zróżnicowane. Zależą od wielkości, formy i klasy danego modelu.

Ekologiczne kominki

Mały, płaski, stojący kominek, dostępny jest już w cenie około 200, 300 zł. Natomiast cena niewielkich, wiszących modeli kształtuje się na wysokości około 350 zł. Oferta wysokiej klasy, wiszących kominków, z różnymi wariantami montażu oraz ich braci w postaci modeli wolnostojących, kosztują od około 1200 zł. wzwyż.

Jeżeli chodzi o moc grzewczą biokominka, nie dorównuje on tradycyjnym modelom palonym drewnem, jednak z pewnością dogrzewa pomieszczenie w którym się znajduje. Jego priorytetową funkcją jest tworzenie specyficznego, przytulnego klimatu, wrażenia ciepła domowego, przy którym można się doskonale zrelaksować.

Więcej znajdziesz tutaj: https://kominki.ratur.com.pl/94-biokominki-

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here