jak podłączyć żyrandol

Podłączanie żyrandola jest na pewno mało znaną formą, ponieważ nie robimy tej czynności na co dzień. Szczególnie kobiety, dla których to na pewno czarna magia. Na pewno więcej mężczyzn się domyśla jak to zrobić. Dla laika może wydawać się ogromnym wielkim. Najlepszym sposobem jest osoba, która zna się na tym fachu.

Powinniśmy zadzwonić do osoby, która robiła to już nie raz albo do firmy, która się tym zajmuje. Oczywiście może to zrobić każdy z nas, ale na pewno wymaga to bardzo dużego zasad bezpieczeństwa z naszej strony, a także odpowiednich przyrządów, które nam w tym pomogą.

Opiszę w tym artykule jak podłączyć żyrandol?

Podłączanie żyrandola.
Na pierwszym miejscu jest nasze niezbędne zdrowie oraz bezpieczeństwo. Musimy do tego podejść mądrze i spokojnie. Na początek zatem odłączamy w naszym domu wszystkie bezpieczniki, które odpowiedzialne są za elektryczną instalację, na której będziemy wieszać nasz żyrandol. Musimy się teraz upewnić, ze na 100% nie kopnie nas prąd, a zatem biegniemy po próbnik i ostatnią końcówką tego próbnika musimy dotknąć każdy przewód osobno.

Drugi koniec próbnika służy do tego, aby przyłożyć do niego palec, gdy dotykamy przewodów. Gdy podczas sprawdzania zaświeci nam się lampka albo poruszy wskaźnik, który może być do niego przymocowany, to wiemy, że nasza instalacja jest nadal pod zasięgiem prądu! Musimy ją zatem wyłączyć jeszcze raz porządnie lub poczekać kilka minut i sprawdzić przewody jeszcze raz. Jeśli lampka się nie zapali, to znaczy że jesteśmy bezpieczni, nie ma prądu i w takim przypadku możemy zacząć podłączanie żyrandola.

Przewody – jak je zidentyfikować?
W tych nowocześniejszych elektrycznych instalacjach prawie zawsze są trzy przewody: dwa na pewno muszą być fazowe, które mają kolor czarny, czerwony bądź brązowy, a także jeden przewód nazywany jest neutralnym i ma on kolor najczęściej niebieski. Występują również inne przewody o kolorach takich jak na przykład żółty lub zielony albo pół na pół – oznaczają one uziemienie. Chronią nas zatem przed porażeniem prądem.

duży żyrandol

Upewnijmy się jeszcze zatem, w których przewodach naprawdę płynie prąd – odegnijmy małą część izolacji z końcówki przewodów oraz włączmy znowu nasze bezpieczniki i bardzo powoli, mądrze i z wyczuciem sprawdźmy kable przy pomocy naszego próbnika. Powinno zapalić się światło przy przewodach w czarnej izolacji. Następnie, gdy już sprawdziliśmy musimy ponownie wyłączyć nasze bezpieczniki.

Następną częścią jest skupienie się na ścianie, aby wywiercić w niej otwór, aby później móc przymocować do niego nasz żyrandol. Ważny jest również model naszej lampy, ponieważ w każdej lampie jest potrzebna różna ilość otworów. Lampy można montować między innymi za pomocą kołków oraz są specjalne lampy, które wiesza się na haki. Jeśli chodzi o kołki, to zalecam ich kupić, ponieważ żyrandole mają różną wagę, a najczęściej są dość ciężkie.

Jak podłączyć żyrandol?

Każdy żyrandol powinien być wyposażony w odpowiednią kostkę, która ważna jest, aby podłączyć przewody i pisze na niej, w jakim miejscu dokładnie umieścić każdy przewód. Samo montowanie wydaje się bardzo proste: luzujemy małą śrubkę, która znajduje się właśnie w tej kostce, wkładamy pod nią kabel, a następny przykręcamy do końca śrubkę. Uwaga: kostka może nie zostać dołączona do każdej lampy. Należy zatem sprawdzić przed zakupem. Jeśli jej nie ma zatem powinniśmy ją od razu kupić.

Przewody łączymy kolorami w taki sposób: czarny do czarnego, niebieski do niebieskiego, żółto-zielony do żółto-zielonego.
Gdy podłączyliśmy już przewody, włączamy zatem ponownie nasze bezpieczniki i sprawdzamy, czy wszystko działa już poprawnie.

żyrandol

Nie zakładamy jeszcze żyrandolu, bo może się okazać, że jest coś nie tak i ponownie będziemy musieli go zdejmować i znowu podłączać.
Żarówki powinny się nam świecić. Przystępujemy zatem do izolacji przewodów. Każdy przewód z osobna musimy obwinąć bardzo szczegółowo taśmą izolacyjną, aby nie doszło do tak zwanego zwarcia.

Żyrandol z trzema i czterema żarówkami.
Jeśli zależy nam na tym, by do żyrandola był podłączony podwójny włącznik, więc musimy sprawdzić, czy =w instalacji żyrandola, a także w instalacji domowej mamy po cztery przewody. Dwa przewody, to przewody fazowe. Dwa z nich muszą być wówczas przewodami fazowymi, tak jak we wcześniej opisanym przykładzie. Gdy mamy jeden przewód fazowy, oznacza to zatem, że wszystkie żarówki włączają się jednocześnie.

Jak podłączyć żyrandol?
Po podłączeniu przewodów montujemy zatem żyrandol do sufitu – przewody musimy schować do obudowy, a w otwory wkręcamy śruby, następnie zaślepki i mamy zamontowany żyrandol.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here