jak oczyścić dysk c

Działanie naszego komputera w głównej mierze uzależnione jest od tego, jaki porządek utrzymaliśmy na partycji C. Jest to partycja systemowa, odpowiedzialna, za działanie naszego Windowsa. Jeśli będziemy o nią dbali w sposób należyty, możemy być pewni tego, że działanie naszego komputera będzie długo utrzymane w najlepszej kondycji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zauważyliśmy znaczący spadek wydajności naszych jednostek.

Winy powinniśmy szukać raczej po stronie zaśmiecenia partycji C

Na początku jesteśmy zobowiązani do tego, aby sprawdzić, czy na dysku posiadamy odpowiednią ilość miejsca na działanie systemu. Musimy wiedzieć, że w sytuacji, kiedy kończy nam się przestrzeń na partycji, programy będą miały problemy z uruchamianiem się. Jeśli więc nie posiadamy odpowiednio dużo miejsca na dysku, powinniśmy jak najszybciej odinstalować zbędne nam gry i programy. Jak to zrobić? Najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem, będzie skorzystanie z panelu sterowania, tam znajdziemy całą listę programów, jaką posiadamy zainstalowaną na naszym komputerze.

Jeśli widzimy więc, że z czegoś nie korzystamy, powinniśmy to usunąć. Musimy jednak wiedzieć, że samo podstawowe odinstalowanie nie jest do końca skuteczne. Zawsze pozostaną jakieś nie do końca skasowane pliki, które również potrafią zająć dość sporą część naszego dysku. Usunąć je możemy dzięki darmowym i skutecznym programom dostępnym w internecie.

przy komputerach

Skanują one bowiem nasz dysk w poszukiwaniu niepotrzebnych już pików i ostatecznie się ich pozbywają. Znacząco to wpływa potem na działanie dysku twardego. Dodatkowo, takie programy są w stanie oprócz kasowania plików tymczasowych, przyśpieszają działanie naszych przeglądarek.

Jak oczyścić dysk c w sposób skuteczny?

Aby proces był skuteczny, musimy również przeszukać dokładnie naszą partycję w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, tak popularnie nazywanych wirusami. Musimy wiedzieć, że jeśli nasz komputer zaatakuje jakiś robak, nie dość, że czasami będzie on trudny do wykrycia, to zdarza się, że też będzie on trudny do usunięcia.

Zatem musimy zaopatrzyć się w jak najlepszy program antywirusowy posiadający zawsze aktualną bazę wirusów. Pamiętajmy, że im lepszy i dokładniejszy program, tym dłużej zajmuje mu skanowanie komputera, zatem musimy uzbroić się w cierpliwość, która z całą pewnością zaprocentuje. Po skończonym skanowaniu, zostanie nam wyświetlona lista plików zainfekowanych, możemy poddać je kwarantannie, lub zdecydować o ich trwałym usunięciu. Oba te sposoby gwarantują skuteczność.

Pamiętajmy, że po każdej operacji oczyszczania dysku, czy to z plików, programów lub gier, czy wirusów, powinniśmy zrestartować nasz komputer, aby zaktualizować dane. Dodatkowo, po tak wykonanych operacjach, powinniśmy zadbać o defragmentację plików, które uporządkuje dane na dysku. Po tak sumiennie wykonanych operacjach, możemy być wręcz pewni, że znacząco przyśpieszyliśmy działanie naszego komputera. Odpowiednie czyszczenie dysku C, wykonywane systematycznie na pewno przyniesie nam zadowalające efekty.

jak oczyścić dysk

Jednak pamiętajmy, że stanowczo lepiej zawsze zapobiegać, niż leczyć. Dlatego, pamiętajmy o mądrym korzystaniu z naszych komputerów. Nie powinniśmy instalować każdego programu jaki tylko napotkamy na swojej drodze. Dodatkowo, jeśli już pobieramy jakiś plik z internetu, powinniśmy zawsze sprawdzać jego źródło, czy jest ono zaufane i czy nie zainstaluje nam na dyskach dodatkowej niespodzianki. Pozbywajmy się również na bieżąco gier, w które już nie gramy, ponieważ mają one naprawdę bardzo duże rozmiary.

Wiemy już przecież, że takie zaśmiecanie miejsca na dysku twardym ogranicza możliwości naszych pecetów. Pamiętajmy o konsekwentnym skanowaniu komputera, oczyszczaniu. Dodatkowo wszystkie operacje powtarzajmy w niewielkich interwałach czasowych, bo im szybciej zaprowadzimy porządek, tym lepiej dla naszego sprzętu. Pamiętajmy również o dbaniu o porządek w środku naszej obudowy, skoro już poznaliśmy efekty zapuszczenia wnętrza, nie powinniśmy więcej do tego doprowadzać.

Tak zadbana jednostka, powinna służyć nam przez lata, czasami jednak zdarzy się, że wymagania programów z których chcielibyśmy korzystać przewyższą nasze możliwości sprzętowe, wtedy możemy pomyśleć o wymianie podzespołów. Jeśli więc nasz sprzęt będzie odpowiednio zadbany, czasem wystarczy jedna prosta zamiana i nadal będziemy cieszyć się szybkością i płynnością działania naszego komputera. Dbajmy więc o porządek na dysku C, skoro już poznaliśmy wszystkie sposoby na utrzymanie go w dobrej formie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here