czas

Umiejętność zarządzania czasem jest przydatna w wielu momentach życia. Nie przyda nam się jedynie w życiu zawodowym, ale również prywatnym. Często możemy odczuwać stres, związany z zbyt dużą ilością pracy lub zbyt wieloma obowiązkami. Upływający czas nieubłaganie pokazuje nam, że wciąż mamy dużo do wykonania, a czasu jest coraz mniej. Wszystko wynika czasami z jednego prostego względu, w którym jest brak umiejętności zarządzania czasem. Czym jest to umiejętność i jak ją wypracować? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: http://ventureday.pl/umiejetnosc-zarzadzania-czasem-jak-sie-jej-nauczyc/ 

Czym jest umiejętność zarządzania czasem? 

Umiejętność zarządzania czasem jest to proces podejmowania decyzji, który porządkuje oraz dostosowuje czas do zmieniających się warunków środowiskowych. Zarządzanie nim w odpowiedni sposób wymaga świadomości dostępnego czasu do obowiązków oraz osobistych umiejętności, ponieważ wszystkie te rzeczy mają wpływ na to, jak pracujemy z czasem. 

Jak poprawić umiejętność zarządzania czasem?

Żeby poprawić taką umiejętność musimy uświadomić sobie kilka ważnych spraw. Wszyscy bardzo często podejmujemy się dużej ilości zadań, jednak nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkiego. Często takie nagromadzenie zadań powoduje stres oraz wypalenie. Kiedy weźmiemy już na barki sporo obowiązków, powinniśmy prawidłowo zarządzać swoim czasem, tak aby na wszystko go starczyło. Dobrym sposobem jest delegowanie zadań do innych osób. Pozwoli to nie tylko na zwolnienie czasu, ale też sprawi, że członkowie zespołu będą pracować jako jeden zgrany element. 

Stwórz swoją listę zadań 

Dobrym pomysłem jest ułożenie wszystkiego w jednym miejscu. Możliwość zaznaczenia elementów po ich ukończeniu daje nam poczucie spełnienia oraz motywacji. Wykonując prostą listę rzeczy do zrobienia przed rozpoczęciem dnia, ustalamy priorytety zadania oraz koncentrujemy się na tym, co jest najistotniejsze danego dnia. Pozwoli to na osiągnięcie oczekiwanych efektów oraz sprawną organizację dnia. 

Wielozadaniowość nie jest pożądana 

Sporo osób uważa, że wielozadaniowość jest skutecznym sposobem na pracę. Prawda jest taka, że radzimy sobie lepiej, kiedy skupiamy się na jednej konkretnej rzeczy. Wielozadaniowość sprawia, że obniża się nasza produktywność, a co za tym idzie jesteśmy mniej wydajni i gorzej radzimy sobie z czasem. Wykonywanie wszystkiego nie pozwoli nam na skupienie się na czymś w 100%. Dokładnie sporządzona lista zadań pomoże nam z organizacją czasu w najlepszy sposób. 

Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-poradzic-sobie-z-prokrastynacja/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here