Domowa siłownia na wyciągnięcie ręki

Jesteś miłośnikiem podnoszenia ciężarów? Regularnie chodzisz na siłownie, jednak dojazdy pochłaniają Ci mnóstwo czasu? A może dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę z kulturystyką, jednak w Twoich okolicach nie ma miejsca, w którym mógłbyś ćwiczyć? Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na stworzenie własnej siłowni domowej. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Domowa siłownia – czy warto?

Korzyści z posiadania domowej siłowni można wymienić naprawdę sporo. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu – dojazd do siłowni, mieszkając w dużym mieście, może zająć nawet godzinę w jedną stronę. Niekiedy miejsce to jest przepełnione, więc musisz czekać na wolną szafkę w szatni czy konkretny sprzęt. W domowej siłowni oszczędzasz mnóstwo czasu, nie musisz obawiać się, że maszyna treningowa, której aktualnie chcesz użyć, będzie zajęta. Twój trening jest też płynny, a czas spędzony na siłowni bardzo wydajnie wykorzystany. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest brak obawy o rzeczy osobiste – w domu nie padniesz ofiarą kradzieży, więc możesz ćwiczyć bez stresu. Co więcej, możesz zrobić sobie trening o każdej porze dnia, w niedziele lub święta, nawet wtedy, gdy standardowe siłownie są już zamknięte. Oszczędność wynika z jeszcze jednego czynnika – braku konieczności kupowania miesięcznych karnetów. Nie sposób zauważyć, że każdego roku stają się one coraz droższe.

Jak stworzyć domową siłownię?

Jesteś zdecydowany, aby stworzyć domową siłownię, ale nie wiesz, od czego zacząć? Na samym początku zadbaj o odpowiednie wykończenie i wyremontowanie pomieszczenia, tak aby było ono bezpieczne w użytkowaniu oraz komfortowe. Koniecznością jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, ponieważ podczas ćwiczeń intensywnie oddychamy i pocimy się. Duże znaczenie ma wykończenie podłogi – powinna ona być antypoślizgowa oraz odporna na uszkodzenia. W tym przypadku nie sprawdzą się gładkie kafelki, o wiele lepszym rozwiązaniem są gumowe nawierzchnie. Gdy już masz wykończone pomieszczenie, musisz zająć się skompletowaniem wyposażenia. Niezbędny będzie zestaw hantli oraz ławka treningowa – jeżeli dysponujesz małą przestrzenią, możesz wybrać wielofunkcyjny atlas treningowy. Jego zaletą jest to, że możesz go rozbudować w miarę potrzeb i upływu czasu. W zależności od preferencji, przyda się też jakieś urządzenie do fitnessu – na przykład bieżnia, rowerek treningowy, orbitrek. Z czasem możesz skomplementować takie akcesoria jak mata do ćwiczeń, skakanka, guma oporowa, piłka gimnastyczna, step fitness czy innego rodzaju gadżety urozmaicające trening.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here