Rezonans magnetyczny a ubranie

Badanie rezonansem magnetycznym pozwala na ocenę różnych struktur anatomicznych organizmu, a wykonywanie go ze środkiem kontrastującym (cieniującym) umożliwia lepsze uwidocznienie zmian będących oznakami choroby czy też stanu struktur krwionośnych. Jest ono bezbolesne i bezinwazyjne, choć u wielu osób budzi nadal obawy, a także liczne pytania związane na przykład z pozostawaniem w ubraniu. Czy ubiór ma znaczenie przy badaniu rezonansem magnetycznym i o czym należy pamiętać udając się na nie?

Jakie ubranie należy wybrać na badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny nie wymaga rozbierania się, warto jednak pamiętać, aby ubranie, które wybierzemy było odpowiednio luźne i wygodne, niekrępujące ruchów. Pamiętajmy, że w trakcie wykonywania MRI trwającego na ogół od 15 do 30 minut, musimy pozostawiać w bezruchu, aby nie zafałszować obrazowania. Najwygodniejsze w takim przypadku będą więc luźne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, jak bawełna. Pomoże ono zniwelować odczucie dyskomfortu, jaki może pojawić się pod wpływem pozostawania w bezruchu czy dość głośnych dźwięków dobiegających z aparatu, których natężenie porównywalne jest z wirowaniem pralki.

Istotną kwestią jest również wybranie ubrania pod kątem braku metalowych elementów, jak zamki, paski czy inne detale. Metal może wpływać na miarodajność wyników badania, dlatego przed wejściem do pracowni pacjenci proszeni są o pozostawienie w zamykanych szafkach telefonów komórkowych, kart płatniczych z paskami magnetycznymi, kluczy i innych drobiazgów osobistych.

W przypadku badania ze środkiem kontrastującym również pozostajemy w ubraniu, natomiast musimy pamiętać o powstrzymaniu się od jedzenia, przynajmniej na 8 godzin przed badaniem. Przy tego typu badaniu ważne jest natomiast odpowiednie nawodnienie, pozwalające szybciej wypłukać środek kontrastujący z organizmu. Przed badaniem można wypić 1-2 szklanki wody, a po nim również pamiętać o regularnym dostarczaniu sobie odpowiedniej dawki płynów.

Gdzie warto wykonywać badania rezonansem magnetycznym?

Nowoczesny sprzęt do wykonywania rezonansu magnetycznego znajduje się m.in. w pracowniach LUX MED Diagnostyka na terenie całego kraju – https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rezonans-magnetyczny. Oferują one możliwość umówienia się na wizytę zaledwie w kilka dni od otrzymania skierowania od lekarza, zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Dodatkowym atutem jest wysoka jakość wykonywanej diagnostyki, co powoduje brak konieczności ponownego odbywania wizyty, a także możliwość odbioru wyników online, dzięki Portalowi Pacjenta.

[Głosów:15    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here