monitor do gier

E-sport rozwija się coraz prężniej i staje się realną ścieżką kariery. Nagrody za różnego rodzaju turnieje rosną, pojawiają się sponsorzy zainteresowani w zainwestowanie w tę formę rozgrywki i nie brakuje również trenerów, podobnie jak w tradycyjnych sportach (np. piłce nożnej). Jeśli również chciałbyś zacząć pracować w ten sposób, powinieneś w pierwszej kolejności zainwestować w odpowiedni sprzęt.

Jaki monitor do gier?

Wybór monitora to jedna z podstawowych kwestii. W końcu to twoje główne źródło o tym, co aktualnie dzieje się w rozgrywce: nieważne czy grasz w strategię taką jak StarCraft czy bliższe są ci strzelanki pokroju Counter Strike, a może gry MOBA typu League of Legends czy Smite.

Dobry monitor powinien mieć odpowiednią rozdzielczość. FullHD (1920×1080) wciąż pozostaje w tej kwestii standardem, jednak jeśli cię stać warto wybrać coś lepszego, dzięki czemu nie trzeba będzie zmieniać go w najbliższej przyszłości – dostępne są tutaj urządzenia obsługujące standard 2K, czyli 2560 na 1440 pikseli.

Dostępne są również ekrany ultrapanoramiczne z rozdzielczością 2560×1080. Pozwalają one na szersze pole widzenia. O ile w grach strategicznych nie jest to aż tak ważne, to w przypadku rozgrywek pierwszoosobowych mogą zapewnić nam odpowiednią przewagę, pozwalającą odnieść zwycięstwo w meczu, który w innym przypadku byśmy przegrali.

Ważnym aspektem jest również częstość odświeżania podawana w Hz. 60 Hz to standard, jednak w przypadku graczy, można pokusić się o większą wartość, dzięki czemu gra stanie się jeszcze płynniejsza, a czasy naszej reakcji ulegną skróceniu – wprawdzie minimalnemu, jednak podobnie jak w tradycyjnym sporcie i tutaj liczą się czasem ułamki sekund.

duży monitor

Innym aspektem jest również wybór matrycy. Do wyboru mamy tutaj trzy rodzaje matryc: TN, IPS i VA (w tym z ich wariantami, jak chociażby AMVA+). W naszym przypadku najlepszym wyborem będzie TN, posiadają one bowiem najniższe czasy reakcji, dzięki czemu gra nie będzie nam służyć w przypadku dynamicznych gier. Jeśli celujemy w bardziej statyczne rozgrywki, można tutaj zastanowić się nad wyborem spomiędzy dwóch pozostałych typów – należy jednak pamiętać, że zwykle odznacza to większa pokłady gotówki, które należy wysupłać z naszej kieszeni.

Myszki i klawiatury

Każdy gracz ma inne preferencje. Jedni wolą mniejsze myszki, inni zaś raczej preferują potężniejsze bestie. Nie warto tutaj oszczędzać i należy wybrać takie urządzenie, które będzie ergonomiczne i nie sprawi, że po kilku godzinach grania i treningu zaczną boleć nas ręce. W przypadku myszki warto też postarać się o taką, ze wbudowanymi dodatkowymi przyciskami, która pozwoli nam przypisać odpowiednie makra, automatyzujące część procesów w grze.

Klawiatura również winna być komfortowa w użytku. Jedni wolą klawiatury maszynowe, drudzy płaskie. Ważne jest by została wykonana z wysokiej jakości materiałów i nie zniszczyła się od nieustannego wciskania przycisków. Na rynku jest dostępnych wiele firm zajmujących się produkcją dedykowanych urządzeń dla graczy i warto zapoznać się z ich ofertą.

jaki monitor do gier

Odpowiedni fotel

Ponieważ sporą część godzin spędzimy za biurkiem, niezwykle ważne jest by to na czym siedzimy było odpowiednio przystosowane do naszego ciała i zabezpieczało nas przed konsekwencjami zdrowotnymi. Bóle kręgosłupa i karku to niestety choroba zawodowa przypisana do profesji gracza. Również i tutaj warto nie szczędzić pieniędzy.

Nie warto kupować tutaj kota w worku i osobiście wybrać się na zakupy fotela, by na miejscu można było przetestować go osobiście i sprawdzić, czy spełnia nasze wymagania. Warto też sprawdzić opinie w internecie na jego temat. Czasem nawet najbardziej wygodne fotele potrafią mieć ukryte wady konstrukcyjne, które wychodzą na jaw dopiero po dłuższym jego użytkowaniu, gdzie na zwrot jest zwykle już za późno.

Słuchawki lub głośniki

Niektórzy wolą grać na słuchawkach inni na głośnikach. Niezależnie od własnych preferencji, warto zwrócić uwagę na to, że na większych turnieje niestety jesteśmy zmuszeni do wyboru pierwszej opcji, dlatego już zawczasu należy się do tego przyzwyczajać. I tutaj należy wybrać taki sprzęt, który będzie nam się komfortowo używało przez długie godziny i nie będzie powodował np. bólu płatków uszu.

Podsumowując, podobnie jak w innych sportach tak i tutaj osoby z zasobnym portfelem mają lepsze możliwości startu i treningu. Nie należy się jednak zniechęcać. Nawet przy nieodpowiednio dobranym do gier monitorze można stawać w szranki z ludźmi na całym świecie. Przede wszystkim liczy się tutaj talent i długie godziny praktyki. A z czasem, jeśli będziemy dobrzy, być może uśmiechnie się do nas jakiś sponsor i pozwoli na zakup lepszego sprzętu. Powodzenia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here