jak ugotować pęczak

Terminem kasza określamy jadalne ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, proso) lub zbóż rzekomych (gryka, komosa) pozbawione twardej łuski. Mogą to być ziarna całe lub rozdrobnione. Najwięcej witamin, składników odżywczych i mikroelementów znajduje się tuz pod osłonką, dlatego kasze z całego ziarna, obłupione i ewentualnie wypolerowane są szczególnie polecane.

Kasze były u nas podstawowym składnikiem pożywienia do czasu pojawienia się ziemniaka. Obecnie wraz z nurtem zdrowego żywienia znowu wracają do łask.
Spośród kasz całych najczęściej stosowane są kasza jaglana, kasza gryczana i kasza jęczmienna (pęczak).

Kasza jaglana, otrzymywana z prosa, uzyskała sławę jako zdrowa, ponieważ nie zawiera glutenu i może być podstawą diety bezglutenowej. Jest źródłem witamin z grupy B oraz żelaza i miedzi. Jest polecana osobom cierpiącym na niedokrwistość. Ma też działanie zasadotwórcze i pomaga w przywróceniu równowagi kwasowo – zasadowej. Zawiera jednak sporo tłuszczów, nie powinny jej zatem spożywać osoby z chorobami wątroby i jest zakazana w diecie beztłuszczowej. Szybko jełczeje i nie powinno się jej długo przechowywać.

Kasza gryczana działa również zasadotwórczo, Jest bogatym źródłem białka zawierającego unikatowe aminokwasy, których nasz organizm sam nie wytwarza. Zawiera witaminy B1, B2, P i PP, a poza tym wapń, żelazo, mangan, fosfor i cynk. Nie ma w niej glutenu, tak ze mogą ją spożywać osoby chore na celiakię. Charakteryzuje się dość silnym smakiem i zapachem, dlatego ciężko niektórych do niej przekonać.

kasza gryczana

Kasza pęczak to całe obłuszczone ziarna jęczmienia

Jest niesłusznie traktowana przez niektórych jako produkt jakościowo gorszy od pokruszonych kasz jęczmiennych- perłowej mazurskiej i wiejskiej, gdyż ma ona właśnie najwięcej wartości odżywczych. Powinny ją uwzględnić w swojej diecie zwłaszcza osoby mające wysoki poziom cholesterolu i problemy z zaparciami, ponieważ ze względu na wysoką zawartość rozpuszczalnego błonnika beta- glukanu pozwala obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz usprawnia perystaltykę jelit. Sprzyja więc osobom odchudzającym się.

Pęczak jest bogaty w witaminy z grupy B odpowiedzialne za stan układu nerwowego i reakcje odpornościowe organizmu. Zawiera poza tym witaminy A, E i K, a także cenne sole mineralne takich pierwiastków, jak żelazo, selen, magnez i cynk. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, ponieważ skraca czas kontaktu toksyn ze ściankami jelita. Poza tym jest cennym pro-biotykiem stanowiąc pożywkę dla dobroczynnej mikroflory jelitowej, zapobiegając stanom zapalnym i chorobotwórczym jelit.

Trzeba pamiętać, ze kaszy tej nie mogą spożywać osoby chore na celiakię i będące na diecie bezglutenowej.
Obecnie kasze są często sprzedawane w gotowych plastikowych woreczkach do gotowania, ale przy takiej obróbce część ważnych składników tracimy w wodzie.
Warto wiedzieć, jak ugotować pęczak, by był sypki, nie kleił się do talerza i nie tracił na wartości.

W tym celu odmierzamy szklankę kaszy i dokładnie płuczemy ją do uzyskania przejrzystego strumienia wody. W garnku zagotowujemy 3 szklanki posolonej wody z łyżką oleju i wrzucamy kaszę. Po ponownym zagotowaniu trzymamy na maleńkim ogniu pod przykrywką od czasu do czasu mieszając przez 15-20 minut. Wyłączamy ogień,a garnek zostawiamy jeszcze na 15 minut, by kasza do końca się uprażyła. Tak przygotowany pęczak będzie pyszny, delikatnie orzechowy w smaku i sypki.

kasza pęczak

Może stanowić dodatek do mięsa, na przykład zrazów w sosie, do pieczonych i duszonych warzyw, ale tez można go wykorzystać do ubogacenia sałatek. Przykładem niech będzie wspaniała w smaku i bogata w składniki odżywcze sałatka z pieczonej dyni, pęczaku, sera feta i orzechów.

Dynię kroimy na kawałki, posypujemy solą, pieprzem, papryką i rozmarynem, skrapiamy olejem z dodatkiem miodu i pieczemy 15 minut w połowie pieczenia dorzucając włoskie orzechy. Dodajemy ugotowaną kaszę pęczak w proporcjach 1/3 szklanki suchej kaszy na 0,5 kg dyni, mieszając wszystko, by kasza wchłonęła wytworzony na blaszce sok.

Dorzucamy garść opłukanego szpinaku i ponownie mieszamy

Na talerzach posypujemy jeszcze pokrojonym w kostkę serem feta i skrapiamy octem balsamiczny. Sałatkę tak przyrządzoną można podawać na ciepło i na zimno, w obu wersjach smakuje wybornie.
Kaszę pęczak można dodawać tez do deserów. Szykując na wieczerzę wigilijną tradycyjną kutię, możemy zamiast ziaren pszenicy dodać właśnie ugotowany pęczak. Potrwa zyska na smaku, wartości i wyglądzie, bo białe ziarenka kaszy pięknie kontrastują z makiem i bakaliami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here