Import usług spoza UE

0
1484

Obecnie sporo polskich przedsiębiorców wychodzi poza granicę naszego kraju, nie tylko w postaci dostawcy, ale również i odbiorcy różnych dóbr i usług. Zdarza się w niektórych przypadkach, że taka transakcja podchodzi pod import usług spoza UE. Jest częsty przypadek szczególnie podczas zakupów wszelkiego rodzaju dóbr komputerowych, jak np. licencje lub jakieś oprogramowania. Sporo osób zastanawia się, jakie dokładnie obowiązki podatkowe spadają na nas przy takiej transakcji. Na początek warto wspomnieć, że sam podstawowy obowiązek dotyczący podatku VAT powstaje zgodnie z zasadami ogólnymi. Oznacza to, że już w chwili dostawy towarów, wykonania usługi bądź jej części, ewentualnie jeżeli wcześniej nastąpiła już zapłata całości lub części należnej gotówki w ramach rozliczenia.

Jak to ma się do podatku, gdy następuje import usług spoza UE? W takim przypadku musimy uwzględnić w ramach podatku dochodowego w naszej KPIR zgodnie z datą wystawienia faktury bądź innego dokumentu, który może być traktowany jako dowód księgowy.

Z reguły podmiotami zobowiązanymi do uregulowania i rozliczenia VAT są sprzedający, a więc podmioty odpowiedzialne za dostarczenie danego towaru lub usługi. Inaczej jednak sprawa wygląda podczas importu usług spoza UE.

Nie wszyscy wiedzą, że podczas importu usług spoza UE powstaje obowiązek rejestracji do VAT UE. Według prawa to właśnie na nabywcy danej usługi spoza UE spoczywają wszelkie formalności związane z naliczeniem należnego podatku VAT od danej transakcji. Oczywiście takiemu nabywcy przysługuję następnie możliwość odliczenia podatku naliczonego VAT. Ma to zastosowanie, gdy dana usługa zostanie zaliczona, jako wykorzystywana tylko i wyłącznie do takich czynności, które kwalifikują się do tych, dających prawo do rozliczenia.

Ostatecznie sprawa z importem usług spoza UE wygląda tak, że nabycie takowej usługi stanowi obowiązek opodatkowania według stawki 23%, co oczywiście należy wykazać w odpowiednich dokumentach podczas naszego całorocznego rozliczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here