praca zdalna

W związku z obecnie panującą pandemią koronawirusa coraz więcej pracodawców daje możliwość jaką jest praca zdalna. Zanim podejmiemy zatrudnienie w takiej formule, musimy odpowiedzieć sobie na najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy zdalnej. Jesteście ciekawi? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: http://kobietawe-biznesie.pl/praca-zdalna-fakty-i-mity/ 

Czy to prawda, że zasady pracy zdalnej nie są regulowane przez prawo pracy? 

Tak. Ze względu na to, reforma tak wykonywanych obowiązków zawodowych stała się coraz bardziej popularna, prawo zaczyna dopiero być odpowiednio dostosowane do potrzeb pracowników w takiej formule. Projekty zmian ustawowych planowane są na najbliższy czas, jednak nie zostały one jeszcze uchwalane. We wszystkich sytuacjach, które mogą prowadzić do trudności interpretacyjnych, stosuje się przepisy prawa pracy w obecnym kształcie. Na chwilę obecną praca zdalna nie jest prawnie zdefiniowana w prawie pracy. Zmiany są na etapie legislacyjnym. Zostały one zawarte w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeks pracy, ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. 

Czy pracodawca zapewnia sprzęt do wykonywania pracy zdalnej? 

Tak. To na pracodawcy spoczywa obowiązek dostarczenia pracownikowi odpowiedniego sprzętu, w których konieczne jest do wykonywania jego obowiązków zawodowych. Nie dostarczenie takiego sprzętu może być traktowane jako dyskryminacja lub mobbing. Co więcej istnieje możliwość skorzystania z prywatnego sprzętu w ramach pracy, jednak wymaga to wniosku ze strony pracownika oraz akceptacji. Konieczna jest też wykorzystywanego w taki sposób, żeby dane poufne oraz tajemnice firmy pozostały bezpieczne. 

Czy wykonywanie pracy zdanie w każdym przypadku jest możliwe? 

Nie. Jednym z najbardziej istotnych czynników uniemożliwiających pracę jest charakter nałożonych na nas obowiązków. Kiedy wykonujemy zadanie związane na przykład z serwisowaniem sprzętu komputerowego, wymagane może być pełnienie części dyżurów z biura. Kiedy jednak nasza praca nie wymaga czynności odbywających się w zakładzie pracy, mamy możliwość oczywiście za zgodą pracodawcy, ubiegać się o świadczenie jej w formie zdanie. 

Zobacz też: http://www.gautama.pl/pierwsza-praca-kilka-podstawowych-informacji/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here