jak napisac esej

Esej jest pisanym gatunkiem, który znajdujemy głównie w czasopismach i książkach. Dlatego możemy nazwać esej gatunkiem medialnym: tekst jest przekazywany za pośrednictwem środków masowego przekazu i jest przeznaczony dla publiczności.

Lekkie felietony i esej mają wiele podobieństw. Autorzy obu tych rzeczy traktują swój temat w subiektywny sposób. Obaj mają opinie i poglądy, które chcą promować, i obaj podkreślają świadome, dobrze rozwinięte użycie języka.

Seria felietonów jest oryginalnie gatunkiem mówionym, dlatego oczekujemy, że język będzie lekki i słowny. Jednak esej zawsze był tekstem pisanym. Eseista także traktuje przedmiot bardziej szczegółowo niż autor felietonów.

Esej może zajmować się przedmiotami naukowymi, filozoficznymi, moralnymi lub bardziej codziennymi. Celem jest podejście do tematu z różnych kierunków. Ci, którzy piszą esej o miłości, mogą na przykład poruszyć własne spostrzeżenia, wiersze i inne fikcje, powiedzonka, refleksje filozoficzne lub wyniki badań z nauk społecznych, lub przyrodniczych.

Autor esejów wypróbowuje bez ścisłych wymagań metodę naukową, kolejność logiczną lub pełną argumentację. Czytelnik może wziąć udział w procesie myślowym i uczestniczyć w wędrówce autora po temacie.

laptop

Eseista ma poglądy i argumentuje za nimi, ale niekoniecznie musi dojść do jasnego wniosku. Samo przebrnięcie przez temat jest równie ważne, jak wnioski. Eseista najbardziej chce pokazać nietknięte relacje, zaskoczyć i zmusić czytelnika do samodzielnego myślenia.

Innym ważnym wymaganiem dla eseju jest to, że pisarz postępuje w dobrym stylu. Eseista bawi się językiem i wykorzystuje dostępne narzędzia. Ma także swobodę wyboru struktury i porządku w tekście. Często wydaje się, że autor podąża za związkami, które otrzymuje podczas procesu myślenia. Niemniej jednak zawsze ma plan, a to, co wydaje się przypadkowe, jest dokładnie przemyślane.

Eseista musi krytykować przyjęte prawdy i ogólne poglądy. Musi mieć doświadczenie i wiedzę na tyle, aby zainteresować czytelnika, i często zakłada, że ​​czytelnik jest również osobą kompetentną.

Może być trudno napisać esej. Najlepiej byłoby napisać to za jednym razem, ale czasami po prostu zbyt trudno jest skupić się na pisaniu. Pisanie eseju powinno być jak podążanie za rodzajem planu krok po kroku. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, nie tylko nauczysz się jak napisać esej, ale zajmie ci to znacznie mniej czasu i energii.

Nie musisz pisać eseju na podstawie swojej wyobraźni. Jest to zadanie wymagające napisania o temacie, który należy zbadać. Nie możesz pisać bez znajomości tematu, więc zdobądź trochę wiedzy. Zanurz się w wątku i upewnij się, że nauczyłeś się o nim wiele.

Przede wszystkim bardzo ważna jest odpowiednia kompozycja. Wyobraź sobie, że przygotowujesz instrukcję obsługi, w której jest napisane, co dzieje się w eseju i gdzie powinno iść. W ten sposób możesz odwzorować logiczny plan, o którym pisać w każdej sekcji. Wtedy pisanie staje się łatwiejsze, gdy zaczynasz, nie musisz już myśleć o tym, o czym pisać.

pisze esej

Wprowadzenie do eseju powinno zwrócić uwagę i powiedzieć, o czym pisałeś. Dlatego na pewno nie jest dobrym pomysłem, aby najpierw napisać wprowadzenie. Możesz poczuć, że to naturalne, zacząć od wprowadzenia, ale w tym przypadku dobrze jest napisać je jako ostatnie. Kiedy skończysz, będziesz wiedzieć, co jest w eseju, a potem wprowadzenie staje się łatwe do napisania. Jak masz już gotowy cały tekst, będziesz wiedzieć, jak zaciekawić czytelnika wprowadzeniem nie zdradzając całego tekstu, a tylko uchylając rąbka tajemnicy.

Napisz jedną sekcję przed rozpoczęciem pracy nad następną. Pisanie eseju polega na ponownym przeglądzie tekstu. Aby usunąć zdania i napisać nowe. Dlatego dobrze jest spróbować napisać sekcję do końca i sprawdzić ja kilkukrotnie przed rozpoczęciem następnego.

Staraj się nie stresować zbyt wiele

Pewna presja może czasami być korzystna dla procesu pisania, ale zbyt duży stres nie jest dobry dla ciebie i dla eseju. Być może nie wiesz, jak pisać esej, może po raz pierwszy to robisz, ale panika nie pomaga. Spokojnie, weź głęboki oddech, postaraj się zrelaksować, zrób sobie krótką przerwę, a następnie kontynuuj pracę, gdy się uspokoisz.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w pisaniu eseju, to zależy od twojego nastawienia do pracy. Aby odnieść sukces, musisz pisać, „opiekując się frazą”. Musisz się martwić, jak sformułować swoje spostrzeżenia. Musisz zaakceptować, że uzyskanie dobrych sformułowań to często ciężka praca. Zaletą jest to, że wolno próbować, wolno szukać nowych dróg, pozwala się także na krytyczne podejście, wolno szukać informacji i bawić się tekstem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here