Szafran na poprawę nastroju

Szafran to przyprawa o niezwykłych walorach smakowych. W swoim menu wykorzystują ją najlepsi kucharze świata. Nie każdy jednak wie, że szafran ma również inne cenne właściwości.

Szafran – co musisz o nim wiedzieć?

Szafran często określany jest jako najdroższa przyprawa świata, mimo to jest coraz bardziej dostępny i częściej gości na naszych stołach. Charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowym i intensywnym smakiem, jest on zarówno lekko gorzki, jak i ostry, a także korzenny. Aby uzyskać pełnię aromatu, szafran najlepiej namoczyć najpierw w zimnej wodzie, a następnie dodać do potrawy pod sam koniec gotowania. Wystarczy kilka nitek, aby smak szafranu nie przebijał się na pierwszy plan.

Ciekawostką jest fakt, że szafran znany jest ludzkości od trzech tysiącleci. Wykorzystywany był przez Egipcjan, Persów, Greków czy Rzymian i to nie tylko jako przyprawa, ale również w trakcie różnych rytuałów. Nierzadko szafran stosuje się jako barwnik i składnik perfum.

Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na fakt, że szafran cechuje się właściwościami uspokajającymi. W jego składzie zawiera się wiele związków, które mają wpływ m.in. na niwelowanie skutków stresu oraz poprawę samopoczucia. Jednym z przykładów jest choćby krocyna, która obniża poziom odczuwanego lęku.

Najdroższa przyprawa świata ułatwia odprężenie. Właściwości szafranu sprawiają, że  może być on stosowany jako naturalne wsparcie przy nadmiernym stresie czy kłopotach z zaśnięciem. Dlaczego?

Naturalne uspokojenie dzięki szafranowi

Stres sam w sobie jest odpowiedzią organizmu na różne doświadczenia. Na stres narażony jest każdy z nas, jego efekty zależą jednak od intensywności stresorów (czyli źródeł stresu), indywidualnej odporności i wielu innych czynników. W wyniku stresu może dochodzić m.in. do pogorszenia nastroju, osłabienia samopoczucia, zmęczenia, trudności ze skupieniem. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie z wymienionych dolegliwości znacząco utrudniają pracę czy satysfakcjonujące życie prywatne.

Warto również zwrócić uwagę na swoje nawyki. Skoryguj codzienny jadłospis tak, aby był bogaty w warzywa i owoce. Myśl pozytywnie i stosuj technikę wizualizacji – wyobrażaj sobie szczęśliwe zakończenia.

Bardzo istotny jest również zdrowy sen. Co należy przez to rozumieć? Zdrowy sen to taki, po którym wstajesz wypoczęty i gotowy na kolejny dzień. Długość niezbędnego snu do regeneracji organizmu jest cechą osobniczą i również zależy od całej masy indywidualnych czynników, do których można zaliczyć również szybkie i łatwe zasypianie. Nie korzystaj z telefonu przed snem i usuń wszelkie źródła światła.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here