jak założyć przedszkole

Osoby kochające dzieci i studiujące pedagogikę bardzo często marzą o założeniu swojego własnego przedszkola i prowadzenie takiego biznesu. Obecnie brakuje placówek publicznych mogących zaspokoić potrzeby rodziców, dlatego prywatne przedszkola są doskonałą alternatywą. Przed podjęciem decyzji o założeniu swojego biznesu powinniśmy się jednak dogłębnie zapoznać z wszystkich zapisami prawnymi dotyczącymi tej kwestii. Merytoryczna wiedza pozwoli na odpowiedzenie sobie na pytanie jak założyć przedszkole.

Według zapisów polskiego prawa przedszkole może w Polsce otworzyć zarówno osoba fizyczna, jak prawna. Może to być na przykład fundacja czy nawet spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W praktyce każdy może stać się właścicielem przedszkola. Nie jest do tego potrzebne nawet wykształcenie kierunkowe pedagogiczne, ani ukończenie kursów zawodowych. Ważną informacją jest to, że prowadzenie przedszkola nie jest uważane za działalność gospodarczą.

Oznacza to, że wpis do CEIDG nie jest wymogiem formalnym

Osoby prawne zobowiązane są jednak do rejestracji swojego podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Odpowiedni wniosek o rozpoczęciu prowadzenia przedszkola należy też złożyć do jednostki samorządu terytorialnego – gminy lub powiatu. One zobowiązane są do wystawienia stosownego zaświadczenia potwierdzającego wpis do ewidencji. Aby otrzymać wpis do ewidencji, konieczne jest udanie się do gminy i przedłożenie statutu, który będzie obowiązywać w przedszkolu.

Wykształcenie pedagogiczne nie jest wymagane przy zakładaniu takich placówek. Kompetencje powinna jednak posiadać kadra, którą należy rekrutować oraz zakontraktować. Najlepszymi kandydatami są osoby legitymujące się wykształceniem pedagogicznym o profilu wczesnoszkolnym oraz przedszkolnym. Osoby posiadające dodatkowo doświadczenie są najbardziej wartościowymi kandydatami, ponieważ mogą oni służyć pomocą pedagogom, którzy dopiero co zakończyli edukację.

plac zabaw

Do prowadzenia przedszkola konieczna jest też powierzchnia, lokal spełniający standardy zapisane w wymogach. W tej kwestii panuje jednak dość duża dowolność. Przedszkole może mieć swoją siedzibę nawet w prywatnym mieszkaniu. Najczęściej są one zakładane w prywatnych domach lub budynkach użyczanych przez inne placówki wychowawcze. Tam panują najlepsze warunki dla dzieci, nie ma problemów również z adaptacją pomieszczeń do potrzeb dzieci. Koniecznym wymogiem jest to, aby lokal znajdował się na parterze oraz posiadał przynajmniej dwa wyjścia.

Konieczny jest też teren zielony w okolicy, na którym dzieci mogą się bawić, spędzać słoneczne dni na świeżym powietrzu. Kolejnymi wymogami są określone warunki sanitarne oraz socjalne. Budynek musi także spełniać standardy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Na piętnaścioro dzieci powinna przypadać jedna toaleta oraz umywalka.

Pomieszczenia,w których przebywają dzieci powinny osiągać wysokość co najmniej 2.5 metra. Dobrze wyposażone przedszkole posiada własne zabawki. Ich zakup powinien być przeprowadzony rozsądnie, ponieważ muszą one posiadać atesty bezpieczeństwa. Wymagane jest oznakowanie CE. Wyposażenie w postaci sprzętu oraz mebli także powinno posiadać stosowne atesty.

Dzieciom należy zapewnić też posiłek. Właściciel przedszkola może rozwiązać tę kwestię na dwa sposoby. Pierwszy wariant zakłada wyodrębnienie osobnego pomieszczenia na kuchnię. Jest to jednak rozwiązanie bardzo kosztowne, ponieważ dostosowanie pomieszczenia do potrzeb gastronomicznych jest kosztowne i jednocześnie wymaga uprzedniej zgody wydanej przez sanepid. Wygodniejszym wyborem jest zakontraktowanie firmy cateringowej dostarczającej każdego dnia świeże posiłki. W większych miastach znajdziemy firmy cateringowe specjalizujące się w obsłudze przedszkoli. Każdy posiłek dla dziecka powinien zawierać poszczególne składniki odżywcze.

przedszkole

Na pewno o popularności przedszkola decyduje jego lokalizacja. Najlepszym wyborem jest usytuowanie go w miejscu charakteryzującym się dobrym dojazdem. Przedszkole znajdujące się na wielkim osiedlu lub w jego bezpośredniej okolicy na pewno nie będzie narzekać na brak zainteresowania swoimi usługami.

Polskie państwo doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego placówki publiczne nie są w stanie zaspokoić potrzeb młodych rodziców, dlatego udziela ono dofinansowania na otworzenie takiego budżetu. O dodatkowe środki na prowadzeni przedszkola można ubiegać w instytucjach unijnych. Aby te pieniądze otrzymać należy przygotować stosowny projekt, który musi zyskać uznanie w oczach urzędników unijnych oraz państwowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here