Domowa siłownia – czerwono-czarny sprzęt do ćwiczeń na panelach podłogowych

Siłownia domowa budziła Twoje zainteresowanie, zanim jeszcze zaczęło to być modne (przez pandemię)? Nic dziwnego – w końcu to doskonały sposób, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną, a jednocześnie nie tracić czasu na uciążliwe dojazdy. Ty też chcesz zorganizować sobie siłownię w domu, ale martwisz się, czy masz wystarczająco dużo miejsca? Sprawdź, jak ją urządzić!

Domowe siłownie początkowo pojawiały się głównie w domach o sporym metrażu, w których można było całe pomieszczenie przeznaczyć na zaaranżowanie takiego miejsca. Z czasem jednak coraz więcej osób dostrzegło, że aby ćwiczyć we własnych czterech ścianach, nie trzeba mieć wielkiej willi. Dodatkowym silnym impulsem do organizowania siłowni w domu stała się epidemia koronawirusa. Nagle okazało się, że wystarczą dobre chęci i odrobina energii, aby poczuć się fit-bohaterem we własnym domu!

Domowa siłownia w osobnym pokoju – jak ją przygotować?

Zacznijmy jednak od wersji „na bogato”. Jeśli masz spory dom czy mieszkanie, w którym możesz jeden pokój przeznaczyć wyłącznie na swoją osobistą siłownię – super, w takim razie sytuacja jest stosunkowo prosta. Najlepiej, aby było to pomieszczenie z dobrą wentylacją – gdyż intensywny trening powoduje zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Warto też zadbać o odpowiednie drzwi wewnętrzne prowadzące do Twojej siłowni domowej. Należy bowiem pamiętać, że ćwiczenia z różnymi przyrządami mogą generować trochę hałasu. A jeśli na dodatek lubisz trenować przy muzyce… Cóż, w tej sytuacji wyciszenie drzwi staje się wręcz koniecznością, jeśli nie chcesz zbytnio się narazić innym domownikom.

Inną ważną kwestią jest to, aby dobrze zabezpieczyć panele podłogowe. Sprzęt ustawiany bezpośrednio na nich mógłby uszkodzić ich powierzchnię. Ponadto podłoga do siłowni powinna być antypoślizgowa i zapewniać dobrą przyczepność stóp czy butów treningowych. Jednym z lepszych sposobów osiągnięcia tego efektu okazuje się ułożenie na panelach specjalnej piankowej (PCW) maty podłogowej. Jest to rozwiązanie znane Ci zapewne z większości profesjonalnych klubów sportowych. Taka mata do siłowni ma kształt puzzli, które łączy się ze sobą przy pomocy specjalnego systemu zamków. Ma ona wiele zalet – jest stosunkowo niedroga, możesz bez problemu sam ją zamontować, a ponadto bez trudu dostosujesz ją do wymiarów swojej podłogi w siłowni.

Mała siłownia w domu – jak znaleźć na nią miejsce?

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy nie możesz sobie pozwolić na wygospodarowanie osobnego pokoju na domową siłownię – ale nie jest to bynajmniej przegrana sprawa! Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, abyś salon, sypialnię czy gabinet w razie potrzeby przekształcał w miejsce ćwiczeń – potem zaś przywracał im pierwotną funkcję.

Także i w tej sytuacji musisz zadbać o ochronę podłogi, z tym że w tym wypadku lepiej użyć zwykłych mat do ćwiczeń, które możesz potem szybko zrolować i schować choćby w szafie. Jeśli dysponujesz małym metrażem, powinieneś też zadbać o to, aby sprzęt do ćwiczeń był składany. Ponadto zwróć uwagę, czy ma on specjalne podkładki ochronne, które zapobiegają tworzeniu się otarć czy zarysowań na podłodze. Dzięki temu łatwo uprzątniesz miejsce treningu i przekształcisz swoją tymczasową siłownię z powrotem np. w pokój dzienny.

Sprzęt do ćwiczeń w domu – co może Ci się przydać?

Zaadaptowanie pomieszczenia – czy jego części – na siłownię domową to oczywiście tylko początek. Czas teraz kupić sprzęty, które pomogą Ci wykonać efektywny trening. Wybór w dużej mierze zależy oczywiście od tego, jakiego typu ćwiczenia chcesz wykonywać. Nieco innych sprzętów będziesz potrzebować np. do fitnessu, a innych – do treningu siłowego. Istnieje jednak kilka podstawowych przyrządów, które przydadzą się do ćwiczeń ogólnorozwojowych.

W warunkach domowych doskonale sprawdzają się np. rowerek stacjonarny oraz składana bieżnia. Dobrym rozwiązaniem są również steper, orbitrek, piłka do ćwiczeń czy też ławka rzymska do treningu mięśni pleców. Jeżeli pragniesz wzmocnić wszystkie partie ciała, świetnym sprzętem okaże się tzw. wioślarz. Możesz też pomyśleć o całej wielofunkcyjnej ławce do ćwiczeń – np. w wersji ze sztangą. Jeżeli jednak nie masz na to miejsca, zaopatrz swoją siłownię domową w zestaw hantli i ekspandery treningowe.

Sprzęt zamówiony, a siłownia w domu już czeka na Twoje ósme poty? W takim razie do dzieła – w końcu trening sam się nie zrobi!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here