5 rzeczy, które musisz wiedzieć o polisach AC

Nowe auto to nie tylko dużo radości, ale także spora odpowiedzialność. Należy zadbać o wiele formalności, aby móc bezpiecznie wyruszyć w drogę. Jedną z nich jest wykupienie ubezpieczenia. O ile wybór OC jest dość prosty, o tyle podczas analizy ofert autocasco może nasuwać się wiele nurtujących pytań.

Sposób naprawy

Jeden z zapisów w umowie AC mówi o sposobie, w jaki zostanie naprawione auto w razie ewentualnej kolizji. Zazwyczaj kierowca w trakcie zakupu ma dwie możliwości. Szkoda może zostać rozliczona gotówkowo lub bezgotówkowo. W pierwszym przypadku auto dokładnie ogląda rzeczoznawca. To na podstawie jego opinii ubezpieczyciel wypłaca świadczenie. W drugim z kolei, kierowca nie dostaje do rąk własnych żadnych pieniędzy. Firma ubezpieczeniowa sama wybiera warsztat, w którym samochód zostanie naprawiony, do zadań właściciela pojazdu będzie należało jedynie odstawienie pojazdu pod wskazany adres.

Części użyte przy naprawie

Analizując ofertę ubezpieczycieli, dobrze jest zwrócić uwagę także na to, jakie części zostaną wykorzystane podczas naprawy auta. Tańsza umowa obejmuje zazwyczaj zamienniki. Cena ubezpieczenia wzrośnie, kiedy wycena szkód będzie opierała się na częściach oryginalnych.

ac

Dopłata kierowcy

Niewiele osób wie, że w niektórych przypadkach, nawet posiadając aktualne AC, kierowca będzie musiał ponieść część kosztów związanych z pokryciem szkody. Najczęściej jest to około 10 procent. Przykładowo jeśli po wypadku wycena opiewa na kwotę 1000 złotych, a kierowca musi z własnej kieszeni opłacić wspomniane już 10%, ubezpieczyciel wypłaci mu jedynie 900 zł.

Uwzględniając zużycie

Wycena naprawy samochodu przez firmy ubezpieczeniowe bardzo często uwzględnia tak zwaną amortyzację części. Decydując się na takie rozwiązanie, kierowca zapłaci mniej za samo AC, ale później musi spodziewać się również mniejszej kwoty wypłaconego świadczenia. Dzieje się tak dlatego, że ubezpieczyciel odejmuje od kosztów stopień zużycia poszczególnych elementów samochodu.

Wszystko wpływa na cenę

Wymienione wcześniej elementy mają bardzo duży wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia. Warto dokładnie przyjrzeć się warunkom umowy, by później nie być niemile zaskoczonym. Im tańsza składka, tym gorsza będzie polisa. Oczywiście nie ma sensu przepłacać. Ubezpieczenie AC nie może przekroczyć kilku procent ceny auta. Warto korzystać również z promocji, jakie oferuje ubezpieczyciel. Bardzo często kupując OC, można zdobyć autocasco w dużo niższej cenie. Dobrze więc porównać kilkanaście ofert i dokładnie przeanalizować każdą z nich. Istotne informacje na temat polis dla właścicieli aut znajdują się w serwisie https://www.kalkulatorocac.pl/ 

polisa AC

Autocasco, choć nieobowiązkowe, jest bardzo pomocne. Zapewnia ono kierowcy spokój. Nawet w przypadku kradzieży, czy zniszczenia auta w wyniku działania sił natury może on liczyć na otrzymanie świadczenia. Co więcej, kiedy właściciel pojazdu zniszczy je z własnej winy może otrzymać odpowiednią kwotę ubezpieczenia. Nie ma więc wątpliwości, że w polisę AC warto jest zainwestować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here